Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις Κάουνας 79-68

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις Κάουνας 79-68

jamel mclean olympiacos zalgiris

Ο “λαβωμένος” Ολυμπιακός αν και δυσκολεύτηκε ξανά κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο “καυτό” ΣΕΦ με 79-68 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των playoffs της Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Πειραιά έπαιξε εξαιρετική άμυνα στην τελευταία περίοδο και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Οι “ερυθρόλευκοι” πλέον θα πάνε στη Λιθουανία και θα διεκδικήσει τουλάχιστον μία νίκη για να παραμείνει στο κόλπο της πρόκρισης στο Final Four του Βελιγραδίου.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και γρήγορα προηγήθηκε με 9-4. Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν αρκετά νευρικοί στα πρώτα λεπτά κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Λιθουανοί. Οι “ερυθρόλευκοι”, όμως, δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν και με αιχμή του δόρατος τον Τζαμέλ ΜακΛιν μείωσαν στον 2 πόντους (11-13), ενώ ο Τιλί ισοφάρισε το ματς (13-13).

Σ΄εκείνο το σημείο Σαρούνας Γιασικεβίτσους, ο οποίος διαμαρτυρόταν συνέχεια από την αρχή του ματς, δέχτηκε τεχνική ποινή και ο Γιάνις Στρέλνιεκς εκμεταλλεύτηκε τη βολή και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (14-13). Ο Λετονός γκαρντ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και ύστερα από εξαιρετική άμυνα πέτυχε τρίποντο και έκανε το 17-15, το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Oλυμπιακός μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με δύο τρίποντα από τους Στρέλνιεκς και Σπανούλη προηγήθηκε με 23-15, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-15). Ο Καβαλιάουσκας “έσπασε” το σερί των “ερυθρολεύκων” και σκόραρε ύστερα από τέσσερα λεπτά και κάτι για τη Ζαλγκίρις Κάουνας (25-18).

Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν την εξαιρετική τους άμυνα και κράταγαν σταθερά τα ηνία του σκορ (29-23), ενώ ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντη “βόμβα” έστειλε τη διαφορά στους εννιά πόντους (32-23). Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο του Μπόμπι Μπράουν η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους (41-28). Η Ζαλγκίρις με ένα μικρό σερί 4-0 έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-32).

Ο Ολυμπιακός στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 10 με καλάθι του Βασίλη Σπανούλη (45-35), αλλά η άμυνα του δεν ήταν καλή και η Ζαλγκίρις Κάουνας πλησίασε στους δύο πόντους (50-48). Ο Ντέιβις έφερε το ματς στα ίσια (50-50) ύστερα από ώρα, αλλά και πάλι με γρήγορο 4-0 ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (54-50).

Οι Λιθουανοί, όμως, και πάλι δήλωσαν “παρών”. Η Ζαλγκίρις Κάουνας απάντησε με δικό της 4-0 και με καλάθι λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφερε το ματς στα ίσια (54-54). Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έβαλε 2/2 τρίποντα με τους Μάντζαρη και Παπανικολάου και πήρε εκ νέου τα ηνία του σκορ (60-54).

Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να “βομβαρδίζουν” από την γραμμή των τριπόντων. Ο Ολυμπιακός στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου δεν δέχτηκε κανέναν πόντο, αντίθετα με ακόμα ένα τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη ανέβασε τη διαφορά στους 9 (63-54). H άμυνα του Ολυμπιακού ήταν φανταστική. Ύστερα από έξι λεπτά είχε δεχτεί μόλις έναν πόντο και οι “ερυθρόλευκοι” το εκμεταλλεύτηκαν και έστειλαν τη διαφορά στους 10 (65-55).

Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε στα ίδια επίπεδα και η Ζαλγκίρις 3′ πριν το τέλος είχε σκοράρει μόνο με βολές (70-57). Ο Ντέιβις “έσπασε” το ρόδι για τους Λιθουανούς και πέτυχε το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς στην τελευταία περίοδο 2’33” πριν τη λήξη (72-59).

Η Ζαλγκίρις Κάουνας βρήκε τις λύσεις σε εκείνο το σημείο και με ένα μικρό σερί 5-0 έριξε τη διαφορά στους οχτώ πόντους (72-64). Ο Ολυμπιακός ήταν ψύχραιμος στα τελευταία 2 λεπτά και κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 79-68 και οι “ερυθρόλευκοι” ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 41-32, 54-54, 79-68
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 21, Μπράουν 3 (1), Παπαπέτρου 9 (1), Σπανούλης 17 (2), Στρέλνιεκς 8 (2), Τιλί 2, Πρίντεζης 8 (1), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 6 (2), Ρόμπερτς, Μπόγρης, Ουίλτζερ
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20, Πάνγκος 5 (1), Τουπαν 6, Ούντριχ, Γιανκούνας, Μασιούλις, Μιλάκνις 11 (3), Μίσιτς 13 (1), Ουάιτ 6, Καβαλιάουσκας 7, Ουλανόβας

Παναθηναϊκός: Νίκη για να παραμείνει στην τετράδα

Νίκη στην Μπολόνια θέλει ο Παναθηναϊκός. Την 21η νίκη του θέλει απόψε (29/03, 21:30) ο Παν…