Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: Πέφτουν κορμιά στην Πάτρα

Γ’ Εθνική: Πέφτουν κορμιά στην Πάτρα

Το ντέρμπι ανόδου μεταξύ του Γλαύκου και της Ένωσης Ιλίου ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής. Από την πλευρά του, ο πρωτοπόρος Οίακας Ναυπλίου έχει εύκολο έργο κόντρα στην Ολυμπιάδα, ενώ εκτός έδρας δοκιμασία περιμένει την Αχαγιά.

Το πρόγραμμα:

Ναυπλίου 17:00 Οίαξ Ναυπλίου-ΑΣ Ολυμπιάδα Λεχ. Ζιώγας-Νερομυλιώτης (Μαυρατζάς)

ΕΑΚ Ν. Ιωνίας 17:00 ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας-ΑΟ Αχαγιά 82 Κοντίλης-Καρανικόλα Ελ. (Κουλούρης)

ΕΑ Πατρών 17:00 ΕΑ Πατρών-ΓΣ Απόλλων Σμύρνης Σταθόπουλος-Καββαδάς (Κοκορδάτος)

Τέντα 17:00 ΑΟ Καλαμάτα 1980-Κεραυνός Αιγίου Μαραμής-Αναστασίου (Ηλιόπουλος)

Γλαύκου 17:00 ΑΟ Γλαύκος-ΑΟ Ένωση Ιλίου Κυριακόπουλος-Ρίζος (Θεοδωρόπουλος)

Κοντόπευκου 17:00 ΚΑΠ-ΚΑΟ Μελισσίων Πόντας-Τηγάνης (Φαλούκας)

Ακράτας 17:00 ΑΟ Ακράτα-Έσπερος ΑΟΠΑ Αποστολίδης Β.-Παπαφωτίου (Κωστής)

Η βαθμολογία (σε 20 αγώνες)

1. Οίαξ Ναυπλίου 38 (18-2)
2. Ένωση Ιλίου 36 (16-4)
3. Αχαγιά ’82 36 (16-4)
4. Γλαύκος 36 (16-4)
5. Ακράτα 33 (13-7)
6. Μελίσσια 31 (12-7)*
7. Έσπερος Πατρών 31 (11-9)
8. ΚΑΠ 29 (9-11)
9. Νέα Ιωνία 28 (8-12)
10. Απόλλων Σμύρνης 27 (7-13)
11. Κεραυνός Αιγίου 26 (7-12)*
12. ΕΑΠ 24 (4-16)
13. Καλαμάτα ’80 21 (1-19)
14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 21 (1-19)

Στον δεύτερο όμιλο του Νότου, ο πρωτοπόρος Έσπερος αναμένεται εύκολα ή δύσκολα να ξεπεράσει στην έδρα του το εμπόδιο της Νίκης Αμαρουσίου, ενώ μεγάλη μάχη θα γίνει στο Σχηματάρι ανάμεσα στον Ερμή και τον Έσπερο Λαμίας, ο οποίος θέλει το διπλό για να κάνει αποφασιστικό βήμα παραμονής.

Το πρόγραμμα:

Εσπέρου (κ.θ.) 17:00 ΠΟΚ Έσπερος-Νίκη Αμαρουσίου Σιδέρης-Μαρτινάκος (Μπουρνάς)

Κλαδισού 17:00 ΑΟΚ Χανιά-ΟΦΗ Πλιάκας-Σκαλτσής (Πετράκης Ν.)

Χίου 17:00 Βούρειος ΑΟΛ Χίου-Κρόνος Αγ. Δημητρίου Κανελλόπουλος-Μαρινάκης (Τσαρδάκας)

ΔΑΚ Νίκαιας Πλάτων 17:00 ΓΝΟ Άρης Νίκαιας-ΑΕΕ Παναγίτσας Δολγυρας-Χατζημάρκος (Ζώης)

Αταλάντης 17:00 ΑΣ Λοκρός-Άρης Πετρούπολης Κουτσοδήμος-Μαραγκάκης (Χριστοδούλου Γ.)

Σχηματαρίου 17:00 Ερμής Σχηματαρίου-Έσπερος Λαμίας Ραχιώτης-Φασόλης (Δεσάρτης)

Η βαθμολογία (σε 20 αγώνες):

1. Έσπερος Καλλιθέας 33 (15-3)*
2. Έσπερος Λαμίας 33 (14-5)
3. Πεντέλη 32 (13-6)
4. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 30 (12-6)*
5. Ερμής Σχηματαρίου 29 (11-7)*
6. Λοκρός Αταλάντης 29 (11-7)*
7. ΒΑΟΛ 28 (9-10)
8. ΟΦΗ 27 (9-9)*
9. Νίκη Αμαρουσίου 25 (7-11)*
10. ΑΕΕ Παναγίτσας 24 (5-14)
11. ΑΟΚ Χανιά 24 (5-14)
12. Άρης Νικαίας 24 (6-12)*
13. Άρης Πετρούπολης 20 (3-15-1 μηδ.)

(*) Έχουν δώσει το ρεπό τους

 

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Το βίντεο του ΝΕΟΛ για την νίκη με το Χαλάνδρι (vid)

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Γ Εθνική ο ΝΕΟΛ, επικρατώντας επί του Χαλανδρίου…