Το ντέρμπι ανόδου μεταξύ του Γλαύκου και της Ένωσης Ιλίου ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής. Από την πλευρά του, ο πρωτοπόρος Οίακας Ναυπλίου έχει εύκολο έργο κόντρα στην Ολυμπιάδα, ενώ εκτός έδρας δοκιμασία περιμένει την Αχαγιά.
Το πρόγραμμα:
Ναυπλίου 17:00 Οίαξ Ναυπλίου-ΑΣ Ολυμπιάδα Λεχ. Ζιώγας-Νερομυλιώτης (Μαυρατζάς)
ΕΑΚ Ν. Ιωνίας 17:00 ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας-ΑΟ Αχαγιά 82 Κοντίλης-Καρανικόλα Ελ. (Κουλούρης)
ΕΑ Πατρών 17:00 ΕΑ Πατρών-ΓΣ Απόλλων Σμύρνης Σταθόπουλος-Καββαδάς (Κοκορδάτος)
Τέντα 17:00 ΑΟ Καλαμάτα 1980-Κεραυνός Αιγίου Μαραμής-Αναστασίου (Ηλιόπουλος)
Γλαύκου 17:00 ΑΟ Γλαύκος-ΑΟ Ένωση Ιλίου Κυριακόπουλος-Ρίζος (Θεοδωρόπουλος)
Κοντόπευκου 17:00 ΚΑΠ-ΚΑΟ Μελισσίων Πόντας-Τηγάνης (Φαλούκας)
Ακράτας 17:00 ΑΟ Ακράτα-Έσπερος ΑΟΠΑ Αποστολίδης Β.-Παπαφωτίου (Κωστής)
Η βαθμολογία (σε 20 αγώνες)
1. Οίαξ Ναυπλίου 38 (18-2)
2. Ένωση Ιλίου 36 (16-4)
3. Αχαγιά ’82 36 (16-4)
4. Γλαύκος 36 (16-4)
5. Ακράτα 33 (13-7)
6. Μελίσσια 31 (12-7)*
7. Έσπερος Πατρών 31 (11-9)
8. ΚΑΠ 29 (9-11)
9. Νέα Ιωνία 28 (8-12)
10. Απόλλων Σμύρνης 27 (7-13)
11. Κεραυνός Αιγίου 26 (7-12)*
12. ΕΑΠ 24 (4-16)
13. Καλαμάτα ’80 21 (1-19)
14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 21 (1-19)
Στον δεύτερο όμιλο του Νότου, ο πρωτοπόρος Έσπερος αναμένεται εύκολα ή δύσκολα να ξεπεράσει στην έδρα του το εμπόδιο της Νίκης Αμαρουσίου, ενώ μεγάλη μάχη θα γίνει στο Σχηματάρι ανάμεσα στον Ερμή και τον Έσπερο Λαμίας, ο οποίος θέλει το διπλό για να κάνει αποφασιστικό βήμα παραμονής.
Το πρόγραμμα:
Εσπέρου (κ.θ.) 17:00 ΠΟΚ Έσπερος-Νίκη Αμαρουσίου Σιδέρης-Μαρτινάκος (Μπουρνάς)
Κλαδισού 17:00 ΑΟΚ Χανιά-ΟΦΗ Πλιάκας-Σκαλτσής (Πετράκης Ν.)
Χίου 17:00 Βούρειος ΑΟΛ Χίου-Κρόνος Αγ. Δημητρίου Κανελλόπουλος-Μαρινάκης (Τσαρδάκας)
ΔΑΚ Νίκαιας Πλάτων 17:00 ΓΝΟ Άρης Νίκαιας-ΑΕΕ Παναγίτσας Δολγυρας-Χατζημάρκος (Ζώης)
Αταλάντης 17:00 ΑΣ Λοκρός-Άρης Πετρούπολης Κουτσοδήμος-Μαραγκάκης (Χριστοδούλου Γ.)
Σχηματαρίου 17:00 Ερμής Σχηματαρίου-Έσπερος Λαμίας Ραχιώτης-Φασόλης (Δεσάρτης)
Η βαθμολογία (σε 20 αγώνες):
1. Έσπερος Καλλιθέας 33 (15-3)*
2. Έσπερος Λαμίας 33 (14-5)
3. Πεντέλη 32 (13-6)
4. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 30 (12-6)*
5. Ερμής Σχηματαρίου 29 (11-7)*
6. Λοκρός Αταλάντης 29 (11-7)*
7. ΒΑΟΛ 28 (9-10)
8. ΟΦΗ 27 (9-9)*
9. Νίκη Αμαρουσίου 25 (7-11)*
10. ΑΕΕ Παναγίτσας 24 (5-14)
11. ΑΟΚ Χανιά 24 (5-14)
12. Άρης Νικαίας 24 (6-12)*
13. Άρης Πετρούπολης 20 (3-15-1 μηδ.)
(*) Έχουν δώσει το ρεπό τους