Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 92-75

Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 92-75

james gist panathinaikos real

Τις ελπίδες του Παναθηναϊκού για τετράδα “ψαλίδισε” η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς νίκησε τους “πράσινους” στην Ισπανία με 92=75 για την εικοστή πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει, αλλά στο δεύτερο οι Μαδριλένοι πήραν διψήφια διαφορά και την κράτησαν μέχρι και το τέλος.

Η Ρέαλ Μαδρίτης ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-0. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με δικό του σερί 10-0 πήρε τα ηνία του σκορ (8-10). Οι “πράσινοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά στους πέντε πόντους  με σουτ του Ντένμον (15-20), αλλά γρήγορα η “Βασίλισσα” έριξε τη διαφορά στον έναν πόντο με καλάθι του Ράντλ (19-20).

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ διατήρησε το προβάδισμα και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου (21-25). Σ΄εκείνο το σημείο η Ρεάλ Μαδρίτης “έτρεξε” ένα σερί 6-0 και με τρίποντο του Κάρολ μπόρεσε και πέρασε μπροστά στο σκορ 27-25. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου με την ισπανική ομάδα να κρατάει το προβάδισμα (38-37).

Οι Μαδριλένοι μπήκαν εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 10-3 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (53-42). Ο Παναθηναϊκός πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έριξε τη διαφορά στους 7 με δίποντο του Καλάθη (62-55), αλλά ο Αγιόν 15” πριν τη λήξη ευστόχησε σε προσπάθεια για δύο σουτ και έκανε το 64-55.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η Ρεάλ είχε τις λύσεις και κράταγε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (79-69). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και ο εκπληκτικός στο ματς, Φαμπιάν Κοζέρ, την έστειλε στους 15 (86-71). Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κράτησε το προβάδισμα και εν τέλει κέρδισε με 92-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-37, 64-55, 92-75
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 26 (2), Ραντλ 3,Ράντολφ 4, Ρούντι 7 (1), Ρέγιες 7, Καμπάτσο 15 (2), Αγιόν 8, Κάρολ 2, Ταβάρες 14, Τόμπκινς, Τέιλορ 6
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Ρίβερς 12 (4), Τζέιμς 23 (1/9 τρίποντα), Πέιν 5, Ντένμον 11 (1/5 τρίποντα), Γκιστ 6, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 10 (1), Αντετοκούνμπο

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (19/4)

Τα φώτα σε ΟΑΚΑ και Βιτόρια Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (1…