Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑΝΑ Πρωτέας – Ολυμπιακός 79-71

Πρωτέας – Ολυμπιακός 79-71

Εθνική Παμπαίδων

Ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε εντός έδρας του Ολυμπιακού με 79-71 στο δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων κι ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε τρίτο παιχνίδι στο ΣΕΦ.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 14-20 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 29-32 στο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (70-59) κι έφτασαν στη νίκη, παρά την προσπάθεια των Πειραιωτών για ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 14-20, 29-32, 50-42, 79-71.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Τερζής – Βλάχος): Καματερός 14, Τσακναρίδης 10 (1), Γάργαλης 13 (2), Κρανιάς 15 (2), Ματσάγγος 21 (2), Τομαρόπουλος 6 (2), Ναμίας, Βλάχος, Αδαμαντίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρυσανθόπουλος – Νικολαΐδης): Αρσενόπουλος 15 (2), Ποκουσέφσκι 7 (1), Οικονόμου 8, Τσουμάνης 18, Ρουμελιώτης 3, Κολοβέρος 14 (2), Μπαλής 6, Ζευγαράς, Περρής, Χάλιος.