Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Κόροιβος 92-63

ΠΑΟΚ – Κόροιβος 92-63

paok jackson

Συνεχίζει να βρίσκεται σε… καλό φεγγάρι. Ο ΠΑΟΚ έφτασε τις πέντε σερί νίκες στη Basket League μετά το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Κόροιβο με σκορ 92-63 (οι Θεσσαλονικείς, που είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Τζάκσον που πέτυχε 22 πόντους, “έπιασαν” πολύ καλή απόδοση και ουσιαστικά “τελείωσαν” το ματς από το ημίχρονο καθώς το σκορ στο 20′ ήταν 48-27). Για τους “ασπρόμαυρους”, πλέον, ακολουθεί το ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-0, ο Κάρσον πέτυσε το πρώτο καλάθι του Κοροίβου (8-2) ενώ ο Τζάκσον (έξι πόντους) έκανε το 12-6. Ο “Δικέφαλος” πήρε ένα +8 (14-6 στο 6′) και σε εκείνο το σημείο ζήτησε τάιμ άουτ ο Καλαμπάκος. Ο Πέτεγουεϊ (10 πόντους) έγραψε το 20-10 και στην συνέχεια έγινε το 23-13 από τον “ζεστό” Τζάκσον (9 πόντους). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 26-15.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 33-19 ενώ με τρίποντο του Ζάρα ο ΠΑΟΚ πήρε αέρα 17 πόντων (36-19). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (38-19). Μετέπειτα ο Κόροιβος βελτιώθηκε κάπως και μείωσε σε 41-27, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς πάτησαν ξανά γκάζι. Ο Κόνιαρης διαμόρφωσε το 45-27 και στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά 48-27 με τρίποντο του Γκος στην εκπνοή.

Το 52-27 γράφτηκε από τον Τζάκσον ο οποίος ήταν ο υπεύθυνος και για το 54-29. Στο 24′ ο Πέτεγουεϊ έκανε το 56-29 ενώ ο Τζάκσον είχε πάρει… φόρα και έγραψε το 66-38 φτάνοντας τους 22 πόντους. Στο 30′ το σκορ ήταν 74-44 υπέρ του ΠΑΟΚ που έβρισκε με ευκολία τον δρόμο προς το καλάθι. Η τέταρτη περίοδος ήταν… διαδικαστικού χαρακτήρα και ο Χρυσικόπουλος “χτυπώντας” από τα 6.75 διαμόρφωσε το 84-51. Με ένα ακόμη τρίποντο, αυτή την φορά από τον Κόνιαρη, γράφτηκε το 87-53 ενώ ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σκορ 92-63.

Δεκάλεπτα: 26-15, 48-27, 74-44, 92-63

ΠΑΟΚ: Πέτεγουεϊ 15 (3), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 4, Τζάκσον 22 (3), Γκος 5 (1), Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 4 (1), Μαργαρίτης 9 (1), Ζάρας 12 (2), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Τζόουνς

ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Κάρσον 21, Πόσλεϊ 2, Λάνγκφορντ 5 (1), Σκουλίδας 5 (1), Χάινς 11 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Σαχπατζίδης 7, Σπυριδωνίδης 3, Ντεκόζι 9, Κεμπ