Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 85-87

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 85-87

vassilis spanoulis olympiacos panathinaikos

Αγκαλιά με το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ είναι ο Ολυμπιακός, ύστερα από τη μεγάλη νίκη με 87-85 στο “Νίκος Γκάλης” κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημα με διψήφια διαφορά, αλλά στην τελευταία περίοδο “κόλλησαν” και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί η ομάδα του Πειραιά κατάφερε εν τέλει να πανηγυρίσει μία μεγάλη νίκη. Εκπληκτικός για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μπράιαν Ρόμπερτς, ο οποίος πέτυχε σημαντικά καλάθια στην παράταση.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στην αρχή της αναμέτρησης, ενώ ο Τσάβι Πασκουάλ είδε τον Κρις Σίνγκλετον να φορτώνεται με δύο φάουλ στα 2 πρώτα λεπτά. Οι άμυνες ήταν πολύ “σκληρές” και γρήγορα συμπληρώθηκαν τα ομαδικά φάουλ. Το σκορ ύστερα από τέσσερα λεπτά ήταν 3-1 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός με καλάθι του Νικ Καλάθη προηγήθηκε με 8-5, αλλά ο Γιώργος Πρίντεζης απάντησε με τρίποντο και ισοφάρισε (8-8).  Οι Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του σκορ με καλάθι του Βασίλη Σπανούλη (11-12), αλλά με σερί 5-0 οι “πράσινοι” πέρασαν ξανά μπροστά (16-12) και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (18-16).

Ο Πέιν με το που μπήκε στο παρκέ έκανε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμερικανός σέντερ με πέντε συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά τους “πράσινους” (23-20), αλλά ο Ρόμπερτς με το δεύτερο του τρίποντο στην αναμέτρηση ισοφάρισε (23-23). Ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός και με το τρίτο του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους” (23-26).

Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό και με σερί 12-0 η διαφορά έφτασε τους 9 πόντους ύστερα από τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου (23-32). Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εξαιρετικοί. Ο Κιμ Τιλί ήταν πολύ καλός στην επιστροφή του, ειδικά στον τομέα τον ριμπάουντ και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 36-26.

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις, καθώς με βολές ο Βασίλης Σπανούλης την έστειλε στους 13 (30-43). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε πριν το τέλος του ημιχρόνου με ένα μικρό σερί 4-0 να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (34-43).

Ο Μπράιαν Ρόμπερτς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο και με νέο καλάθι έστειλε τη διαφορά στους 11 (36-47). Σε εκείνο το σημείο ο Νικ Καλάθης με ένα τρίποντο και με ένα κλέψιμο και ασίστ στον Γκιστ έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (45-52). Ο Βασίλης Σπανούλης, όμως, απάντησε γρήγορα με δικό του τρίποντο και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά με 10 (45-55).

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε τους “πράσινους” να πλησιάσουν άλλο, ενώ αντίθετα κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμα τους με καλάθι του Τζαμέλ ΜακΛιν (46-59). Ο Κρις Σίνγκλετον μπόρεσε με 3/3 βολές να μειώσει σε 59-50, αλλά ο Ιωάννης Παπαπέτρου με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου έστειλε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια διαφορά (50-62).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο και με τρίποντο του Λοτζέσκι και καλάθι και φάουλ του Τζέιμς μείωσε στους 6 (56-62). O Μπόμπι Μπράουν έδωσε μεγάλη ανάσα στον Ολυμπιακό, καθώς ευστόχησε σε καλάθι και φάουλ (56-65) και με δύο βολές έστειλε τη διαφορά και πάλι στους 10 (57-67).

Ο Νικ Καλάθης, όμως, ήταν εξαιρετικός και με ακόμη ένα καλάθι μείωσε τη διαφορά μετά από ώρα στους 5 πόντους (62-67), ενώ ο Γκιστ με βολές μείωσε ακόμη περισσότερο (64-67). Ο Ολυμπιακός πήρε ανάσα με τρεις συνεχόμενες βολές (64-70), αλλά ο Ρίβερς με τρίποντο απάντησε (67-70), ενώ ο Μάικ Τζέιμς μείωσε στον έναν (69-70).

Ο Παναθηναϊκός ύστερα από αρκετή ώρα κατάφερε να περάσει μπροστά με κάρφωμα του Γκιστ ύστερα από ασίστ του Νικ Καλάθη (71-70). Ο Βασίλης Σπανούλης ισοφάρισε σε 71-71, ενώ ο Παπανικολάου έκανε τάπα στον Τζέιμς 33” πριν τη λήξη. Ο Βασίλης Σπανούλης αστόχησε στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού, ενώ ο Τζέιμς δεν μπόρεσε να εκδηλώσει επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί στην παράταση με 72-71 με βολή του Πρίντεζη. Ο Καλάθης έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (73-72), ενώ ο ΜακΛιν ισοφάρισε σε 73-73. Ο Καλάθης έβαλε ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Πρίντεζης ισοφάρισε ξανά (75-75).

Ο Κέι Σι Ρίβερς πήρε το όπλο του έξω από τα 6.75 μ. και με τρίποντο έκανε το 78-75. Ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά σκορ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και έφερε το ματς στα ίσια (78-78), αλλά ο Νικ Καλάθης ευστόχησε σε τρίποντο και έβαλε ξανά τον Παναθηναϊκό μπροστά (81-78). Ο Βασίλης Σπανούλης, όμως, δήλωσε “παρών” και με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 81-81.

Ο Νικ Καλάθης συνέχισε το βιολί του και με μία εύστοχη βολή έκανε το 82-81. Σε εκείνο το σημείο ο Μπράιαν Ρόμπερτς πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έκανε το 84-82, ενώ ο Καλάθης αστόχησε στην επόμενη φάση. Ο Ρόμπερτς 36” πριν το τέλος κέρδισε και φάουλ από τον Τζέιμς και έδωσε “αέρα” τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό (82-86).

Ο Μαικ Τζέιμς γρήγορα μείωσε σε 86-84 και 4,8” πριν το τέλος ο Ιωάννης Παπαπέτρου κέρδισε φάουλ. Ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε γιατί δεν έδωσαν νωρίτερα το φάουλ. Ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές και έκανε το 87-84 και ο Ολυμπιακός έκανε αμέσως φάουλ στον Τζέιμς 2,8” πριν τη λήξη.

Σε εκείνο το σημείο άναψαν για λίγο τα αίματα με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει έντονο διάλογο με τον Κρις Σίνγκλετον. Ο Μάικ Τζέιμς δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην πρώτη και στην προσπάθεια του να χάσει τη δεύτερη, η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς κατέληξε στο καλάθι.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κλέψει τη μπάλα, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Παπανικολάου επανέφερε για τον Πρίντεζη και ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία νίκη με 87-85.

Τα δεκάλετπα: 18-16, 34-43, 50-62, 71-71, 85-87
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2), Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 9, Πέιν 5, Παππάς 1, Γκιστ 21 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 23 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), Αντετοκούνμπο.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 9, Μπράουν 5, Παπαπέτρου 11 (2), Σπανούλης 15 (1), Μιλουτίνοβ 4, Στρέλνιεκς 4, Τιλί 2 (5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 15 (2), Παπανικολάου 3 (6 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Ουίλτζερ 1.

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…