Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 75-76

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 75-76

thanasis antetokounmpo panathinaikos maccabi

Σ΄ενα συναρπαστικό παιχνίδι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη στο Ισραήλ, καθώς κέρδισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 0-0. Ήρωας για τους “πράσινους” ήταν ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος πέτυχε καλάθι 5” πριν τη λήξη και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Αμερικανός γκαρντ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ίαν Βουγιούκας.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες ήταν ίσοπαλες (7-7). Σ΄εκείνο το σημείο, όμως, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και με σερί 9-2 προηγήθηκε με 16-9. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ αντέδρασε και απάντησε με δικό της σερί και κατάφερε στο τέλος του δεκαλέπτου να πάρει τα ηνία του σκορ (20-18) με καλάθι του Άλεξ Τάιους.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο και έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (35-25). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε με τον πολύ καλό Ίαν Βουγιούκα (στο πρώτο ημίχρονο είχε 8 πόντους με 3/3 δίποντα και 2/2 βολές) να μειώσει στους έξι (41-35).

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν σταμάτησαν, όμως, εκεί, καθώς με ένα επί μέρους σκορ 12-5 στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ανέκτησαν τα ηνία του σκορ (46-47). O Σπάχια σ΄εκείνο το σημείο κάλεσε τάιμ άουτ, για να ξυπνήσει τους παίκτες του. Από ότι φάνηκε τα κατάφερε, καθώς η Μακάμπι έτρεξε μικρό σερί 6-0 και αποκατέστησε τη διαφορά, που είχε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου (52-47).

Ο Παναθηναϊκός, όμως, και πάλι επέστρεψε και με το πρώτο τρίποντου του Λοτζέσκι στο ματς ισοφάρισε σε 54-54. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος της περιόδου, με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο μπροστά με 2 πόντους (58-56) ύστερα από καλάθι του Κέιν 4” πριν το τέλος.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην τελευταία περίοδο. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε το προβάδισμα, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν την άφηνε να ξεφύγει στο σκορ (65-64), ενώ μάλιστα κατάφερε να περάσει και μπροστά με καλάθι του Νίκου Παππά (67-68). O εκπληκτικός Ίαν Βουγιούκας έστειλε τη διαφορά στους 3 (67-70), αλλά οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά (71-70) 2′ πριν το τέλος.

Ο Κρις Σίνγκλετον με δύο εύστοχες βολές έβαλε ξανά μπροστά το τριφύλλι (71-72), αλλά ο Κέιν έφερε το ματς στα ίσια (72-72) 1′ πριν τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά το προβάδισμα αυτήν τη φορά με καλάθι του Μάικ Τζέιμς (72-74) 45” πριν το τέλος. Ο Ρολ, όμως, πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και 25” πριν το τέλος έβαλε μπροστά τους Ισραηλινούς με 75-74.

Ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στην αναμέτρησης, απάντησε και με δικό του καλάθι 5” πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα ξανά στον Παναθηναϊκό (75-76). Ο Ντεσόν Τόμας δεν βρήκε στόχο 1” πριν τη λήξη και οι “πράσινοι” πανηγύρισαν μία πολύ σημαντική νίκη με 76-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 58-56, 75-76
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 8, Ρολ 8 (2), Κέιν 19 (1), Τάιους 5, Ντιμπαρτολομέο 9 (2), Κοέν, Κόουλ 14 (1), Μπόλντεν 2, Παραχούσκι 3, Τζάκσον 2
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (10 ριμπάουντ), Ρίβερς, Τζέιμς 27 (2), Πέιν, Παππάς 6, Γκιστ 3, Βουγιούκας 16 (6/6 δίποντα, 4/4 βολές), Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο

Περισσότερα σε Παναθηναϊκός

Κυκλοφορούν τα εισιτήρια του Προολυμπιακού

Τη Δευτέρα κυκλοφορούν τα εισιτήρια για το Προολυμπιακό τουρνουά Στη διάθεση του κόσμου θα…