Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε 63-80

Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε 63-80

ali muhammed fenerbahce erythros asteras

Εύκολο έργο είχε η Φενέρμπαχτσε στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα, καθώς πέρασε εύκολα με 80-63 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Η τουρκική ομάδα μ΄αυτήν τη νίκη διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Εξαιρετικός για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο Μπόμπι Ντίξον, ο οποίος σημείωσε συνολικά 25 πόντους.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και γρήγορα προηγήθηκε με 10-3. Η τουρκική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 10 (9-20). Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και με επί μέρους σκορ 8-2 έριξε τη διαφορά στους 5 πόντους (17-22).

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, όμως, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου ανέβασαν στροφές και προηγήθηκαν ξανά με διψήφια διαφορά (19-29). Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-31 υπέρ της Φενέρμπαχτσε.

Ερυθρός Αστέρας στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν πολύ κακός,, ενώ αντίθετα η Φενέρμπαχτσε ήταν εξαιρετική και με σερί 11-1 προηγήθηκε με 19 πόντους (32-51). H τουρκική ομάδα δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (41-65).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Η Φενέρμπαχτσε διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και νίκησε τελικώς τους Σέρβους με 80-63.

Τα δεκάλεπτα 17-22, 31-40, 41-65, 63-80
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγεβιτς): Νταβιντόβας 18 (3), Λάζιτς 6, Άντιτς, Ντόμπριτς 7 (1), Φελντέιν 2, Γιάνκοβιτς 6, Ρότσεστι 6, Όμιτς 6, Λεσόρτ 2, Ένις 10 (2)
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον, Μέλι 7 (1), Μαχμούτογλου, Ουαναμέικερ 5 (1), Σλούκας 3 (1), Νάναλι 2, Γκούντουριτς 9 (3), Βέσελι 9, Κάλινιτς 10 (1), Ντίξον 25 (7), Ντουβερίογλου 8, Ντατόμε 2

Σλούκας: «Παίξαμε έξυπνα, δεν ήταν αδιάφορο παιχνίδι»

Στη σημασία της αναμέτρησης στάθηκε ο Κώστας Σλούκας. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έδωσ…