Κεντρική Elite League Αμύντας – Μαρούσι 65-56

Αμύντας – Μαρούσι 65-56

amyntas 1

Σε “τροχιά” πλέι οφ παρέμεινε ο Αμύντας, καθώς κέρδισε εντός έδρας το Μαρούσι με 65-56 και πήρε μία υπερπολύτιμη νίκη. Οι γηπεδούχοι μ΄αυτήν τη νίκη έφτασαν τις 12 νίκες σε 22 παιχνίδια και πλέον απέχουν έναν βαθμό από την Καστοριά, που βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Αμύντας ξεκίνησε καλύτερα και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ (16-12). Στο δεύτερο, όμως, το Μαρούσι ανέβασε την απόδοση του και πήρε τα ηνία του σκορ (29-33). Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η εικόνα άλλαξε και πάλι. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (51-43) και κράτησαν μέχρι και το τέλος τη διαφορά (65-56) και πήραν τη νίκη.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΜΑΡΟΥΣΙ 65-56
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 29-33, 51-43, 65-56.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 8, Πίνης, Τοπάλλι 4, Διαμαντόπουλος 8, Βογιατζής 9, Βαρδιάνος 7 (1), Κερασοβίτης 7, Κουκουνιάς 7 (1), Μανσαράι, Μπάρμπας 11 (2), Καλδής, Καμπούρης 4.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Σεργιένκο, Στασινός 2, Μπάκας 3, Ξυδάς 11 (1), Ντακούλιας 11 (3), Γκουαλτιέρι, Στούκας 3 (1), Ρεκουνιώτης 3, Σουρλής 6, Παπαγεωργόπουλος 7, Μιχαλούτσος 7 (1).