Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Χίμκι 74-84

Ζαλγκίρις Κάουνας – Χίμκι 74-84

anthony gill khimki zalgkiris

Σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι η Χίμκι πήρε δύσκολη νίκη εκτός έδρας κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς νίκησε με 84-74 για την εικοστή δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά (22-11), αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ισορρόπησε το παιχνίδι και τελικά πήρε και τη νίκη.

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά ήταν εξαιρετικές στις επιθέσεις τους, αλλά οι άμυνες είχαν “πάει” περίπατο, καθώς συνολικά στα πρώτα τέσσερα λεπτά σημειώθηκαν 24 πόντοι (14-10). Η Ζαλγκίρις Κάουνας στη συνέχεια “έσφιξε” την άμυνα της και με σερί 8-1, πήρε διψήφιο προβάδισμα (22-11).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει αυτήν τη διαφορά, που έχτισε στην πρώτη περίοδο (38-28). Η Χίμκι από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου έδειξε σημάδια ζωής. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με ένα σερί 7-0 πλησίασε στους τρεις πόντους (38-35). Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και κατάφεραν να περάσουν μπροστά (40-43), αλλά γρήγορα οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (44-43).

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της Χίμκι στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με ένα γρήγορο 6-0 πήραν ξανά το προβάδισμα (44-49). Η Ζαλγκίρις Κάουνας κατάφερε και πέρασε μπροστά ξανά με τρίποντο του Άξελ Τουπάλ, αλλά δεν κράτησε για πολύ το προβάδισμα της, καθώς βρέθηκε πίσω με 61-59.

To παιχνίδι στην τελευταία περίοδο ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να πάρουν τον έλεγχο, αλλά καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (69-69).  Η Χίμκι έπαιρνε μικρό προβαδίσματα, αλλά η Ζαλγκίρις δεν την άφηνε να ξεφύγει (73-74).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα 53” πριν το τέλος με ένα μεγάλο τρίποντο του Χάνεϊκατ προηγήθηκε με έξι (73-79) και πήρε σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Η Ζαλγκίρις Κάουνας στην επόμενη επίθεση έκανε λάθος και ο Γκιλ με δύο βολές έδωσε προβάδισμα 9 πόντων στη Χίμκι (73-81) και “καθάρισε” το ματς. Τελικά, η Χίμκι νίκησε με 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-43, 59-61, 74-84
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 15, Πάνγκος 13 (2), Τουπάν 13 (2), Γιανκούνας 11 (1), Σατζούς 2, Μιλάκνις, Μίτσιτς 2, Ουάιτ 7, Βαλίνσκας 5 (1), Ουλανόβας 6
ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 20 (4), Χάνεϊκατ 17 (3), Μάρκοβιτς 2, Μόνια 2, Γκιλ 20 (3), Τοντόροβιτς 8, Ζούμπκοφ 2, Άντερσον 5 (1), Τζένκινς 2, Τόμας 6

Η 12άδα του Παναθηναϊκού με Μακάμπι

Οι 12 εκλεκτοί του Παναθηναϊκού για το ματς με Μακάμπι. Σε περίπου μισή ώρα από τώρα (20:3…