Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 79-80

Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 79-80

nikola milutinov olympiacos real madrid

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν της Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία με 80-79 για την εικοστή δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε, με τους ερυθρόλευκους τελικά να παίρνουν το μεγάλο “διπλό”.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 5-0. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τρίποντο του Πρίντεζη και καλάθι του Μιλουτίνοφ ισοφάρισε την αναμέτρηση (5-5). Οι “ερυθρόλευκοι” με τον Πρίντεζη, που ήταν εκπληκτικός στο πρώτο δεκάλεπτο, πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (7-9).

Η “Βασίλισσα” σε εκείνο το σημείο “έτρεξε” ένα σερί 6-0 και ανέκτησε τα ηνία του σκορ (13-9). Η ομάδα του Πειραιά “απάντησε” με δικό της σερί 8-0 (13-17), έχοντας πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μιλουτίνοφ. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο μπροστά με μόλις έναν πόντο (20-21).

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλοι ήταν αρκετά καλοί και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Κάιλ Ουίλτζερ προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους (22-26). Ο Καναδός ήταν εκπληκτικός από τα 6.75 μ., καθώς πέτυχε και δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και έδωσε “αέρα” πέντε πόντων στον Ολυμπιακό (27-32).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την πολύ καλή του εμφάνιση και με νέο τρίποντο αυτήν τη φορά από τον Γιάνις Στρέλνιεκς προηγήθηκε με 41-34. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν τον έλεγχο μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου και κράτησαν σταθερά τη διαφορά στους έξι πόντους (39-45).

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε “ζεστά” στο τρίτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα τρίποντα μείωσε τη διαφορά στους 2 (47-49) και μάλιστα ο Ταβάρες ισοφάρισε την αναμέτρηση (49-49). Σ΄εκείνο το σημείο “μίλησε” ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος σημείωσε τέσσερις συνεχόμενους πόντους (49-53).

Ο Λούκα Ντόντσιτς μείωσε τη διαφορά στον έναν πόντο (54-55), αλλά ο Μπράιαν Ρόμπερτς με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με τέσσερις (54-58). Ο Σλοβένος γκαρντ, που ήταν εξαιρετικός, σκόραρε ξανά και ισοφάρισε την αναμέτρηση (60-60). Ο εκπληκτικός Κάιλ Ουίλτζερ λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος πέτυχε ένα εκπληκτικό τρίποντο και ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε μπροστά το δεκάλεπτο (62-65).

Ο Κοζέρ το πήρε προσωπικά στην τελευταία περίοδο και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά τη Ρεάλ Μαδρίτης (66-65), ενώ ο Τόμπκινς με το πέμπτο του τρίποντο έκανε το 69-65. Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε τρία λεπτά για να σκοράρει και το έκανε με τον Μιλουτίνοφ ύστερα από ασίστ του Σπανούλη (71-67).

Ο Γιώργος Πρίντεζης βγήκε μπροστά στο τέλος και με καλάθι και φάουλ μείωσε στους τρεις πόντους (73-70). Πέντε λεπτά πριν το τέλος έγινε μία απίστευτη φάση. Ο Ρέγιες κέρδισε αντιαθλητικό, έχασε και τις δύο βολές, κλώτσησε τη μπάλα και δέχτηκε τεχνική ποινή. Ο Στρέλνιεκς ευστόχησε στη βολή και ο Πρίντεζης με τρίποντο πέρασε μπροστά με 74-73.

Ολυμπιακός 58” πριν το τέλος ήταν μπροστά με 77-76, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης έκανε λάθος και ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε μπροστά τη Ρεάλ (78-77). Ο Στρέλνιεκς, όμως, 39” πριν το τέλος βρήκε στόχο και έδωσε ξανά το προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους” (78-79).

Ο Ντόντσιτς κέρδισε ξανά βολές 33” πριν τη λήξη, πέτυχε 1/2 και μάλιστα χρειάστηκε να εκτελέσει δύο φορές τη βολή για να την ευστοχήσει, καθώς ο Παπανικολάου βιάστηκε να μπει. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς με τη σειρά του κέρδισε βολές. Ο Λετονός γκαρντ ευστόχησε σε 1/2 βολές και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 80-79 15” πριν τη λήξη.

Στην τελευταία φάση ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα και η Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπόρεσε να σουτάρει. Ο Πρίντεζης έκανε φάουλ στον Κοζέρ, αλλά ήταν εκτός χρόνου και τελικά ο Ολυμπιακός πήρε τη σπουδαία νίκη με 80-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-45, 62-65, 79-80
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 8, Ραντλ, Ράντολφ 4, Ράντοντσιτς, Ντόντσιτς 27 (1), Ρέγιες 7 (1), Καμπάτσο, Κάρολ 6, Ταβάρες 2, Τόμπκινς 20 (5), Τέιλορ 5 (1)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 5, Παπαπέτρου 1, Σπανούλης, Μιλουτίνοφ 8 (12 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 11 (1), Πρίντεζης 21 (2), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 5 (1), Ουίλτζερ 12 (3), Τόμπσον 7 (1)