Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 80-76

Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 80-76

james gist panathinaikos baskonia

Στις νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα από την Μπάμπεργκ, καθώς επικράτησε στο “Νίκος Γκάλης” της Μπασκόνιας με 80-76για την εικοστή δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι οπαδοί και οι παίκτες του τριφυλλιού έδειξαν την ενόχληση τους, για την τιμωρία του Δημήτρη Γιαννακόπουλου.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα μικρό προβάδισμα (6-5). Η Μπασκόνια στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και με καλάθι του Βόιγκτμαν πήρα “αέρα” έξι πόντων (10-16). Το “τριφύλλι” αντέδρασε και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στο μείον 1 με τρίποντο του Γκάμπριελ (21-22).

Ο Κένι Γκάμπριελ ήταν εκπληκτικός στο πρώτα 14 λεπτά της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού είχε 12 πόντους με 4/5 τρίποντα, με ένα εκ των οποίων έβαλε μπροστά το “τριφύλλι” (31-30). Ο Παππάς πήρε τη σκυτάλη από τον Γκάμπριελ και με συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του (41-35). Οι “πράσινοι” κράτησαν μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου αυτήν τη διαφορά (46-40).

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 13-4 “ξέφυγε” στο σκορ (59-44). Οι “πράσινοι” ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 18 (67-49). To μόνο που κατάφερε η Μπασκόνια μέχρι το τέλος της περιόδου ήταν να ρίξει τη διαφορά στους 14 (67-53).

Η Μπασκόνια προσπάθησε να μειώσει στην αρχή της τελευταίας περιόδου, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τις λύσεις και δεν άφηνε τους Βάσκους να πλησιάσουν (73-60). Ο Ματ Τζάνινγκ με τρίποντο έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (77-68), αλλά ο Σίνγκλετον με βολές αποκατέστησε τη διαφορά (79-68).

Οι Βάσκοι έβρισκαν λύσεις από τα 6.75 μ. και με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν σε 80-74 1’31” πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμη περισσότερο με καλάθι του Ντιόπ (80-76). Ο Νίκος Παππάς 31” πριν τη λήξη έκλεψε τη μπάλα από τους Βάσκους και γλίτωσε την ομάδα του από ένα ενδεχόμενο καλάθι.

Ο Έλληνας γκαρντ πήρε και την προσπάθεια για τον Παναθηναϊκό, αλλά το σουτ που επιχείρησε 5” πριν τη λήξη ήταν άστοχο. Οι Βάσκοι, όμως, δεν είχαν αρκετό χρόνο για να ανατρέψουν την κατάσταση και οι “πράσινοι” πήραν τη νίκη με 80-76

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 46-40, 67-53, 80-76
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2), Ρίβερς 7 (1), Παππάς 12 (2), Ντένμον, Γκιστ 15, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 15 (4), Καλάθης 7 (11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (1)
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 8 (2), Τίμα 6, Βόιγκτμαν 11, Μαλμάνις, Ουέρτας, Μπομπουά 15 (3), Τζάνινγκ 12 (4), Ντιόπ 2, Γκρέιντζερ, Πουαριέ 2, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 5 (1)