Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ουνικάχα Μάλαγα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-69

Ουνικάχα Μάλαγα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-69

malaga maccabi

H Μάλαγα δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη βελτιώθηκε αισθητά και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 83-69 απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι νικητές παραμένουν σε απόσταση αναπνοής από την οκτάδα και την είσοδο στα πλέι οφ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν γρήγορα με 11-5, με τον Μπόλντεν, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν και ισοφάρισαν σε 13-13 με τον Σάλιν. Ο Σερμαντίνι βρήκε συνεχόμενους πόντους και έφερε την ομάδα του μπροστά με 21-17, ενώ ο Κόουλ με δύο βολές μείωσε σε 21-19. Ο Βαζίνσκι σκόραρε στο τέλος του δεκαλέπτου για το 23-19. Οι Ισραηλινοί έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ για να βρεθούν στο +5 (32-27), με τον Τόμας. Το προβάδισμα παρέμενε στα χέρια τους, όμως οι Ισπανοί μείωσαν στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 42-41, με τον Νέντοβιτς.

Στις πρώτες κατοχές του δεύτερου μέρους το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς, όμως η Μάλαγα πήρε τον έλεγχο και κατάφερε να ξεφύγει με 9 πόντους (56-47), με τον Νέντοβιτς, ενώ ο Όγκουστιν πρόσθεσε ακόμη δύο πόντους για την ομάδα του. Ο Σουάρεζ με δύο βολές έκανε το 60-52, ενώ το τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο διαμόρφωσε το 60-55, στο 30′. Στο τέλος η Μάλαγα ξέφυγε με 67-57, όμως η Μακάμπι προσπάθησε για την τελική αντεπίθεση που δεν είχε όμως αποτέλεσμα. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 7 πόντους (73-66), όμως αυτό δεν άλλαξε κάτι και η νίκη κατέληξε στους Ισπανούς.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Νέντοβιτς και ΜακΚάλουμ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη τη διαφορά έκαναν οι Κέιν και Τόμας με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 42-41, 60-55, 83-69.
ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Οκούο 1, ΜακΚάλουμ 14, Ντίαζ 4 (6 ασίστ), Σαλίν 3 (1), Ντίεζ, Μιλοσάβλιεβιτς 7 (1), Νέντοβιτς 15 (3), Σερμαντίνι 6, Βαζίνσκι 4, Μπρουκς 9, Όγκαστιν 12 (9 ριμπάουντ), Σουάρεθ 8 (2)
ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Τόμας 14 (1), Ρολ 8 (2), Κέιν 15, Τάιους 4, ΝτιΜπαρτολομέο 3 (1), Κοέν, Κόουλ 2, Μπόλντεν 6, Παραχούτσκι 12, Τζάκσον 5 (8 ασίστ)

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…