Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπαρτσελόνα 94-82

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπαρτσελόνα 94-82

jonah bolden maccabi barcelona

Στις νίκες επέστρεψε η Μακάμπι Τελ Αβίβ μετά την ήττα από τη Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς επικράτησε δύσκολα εντός έδρας της Μπαρτσελόνα με 94-82 για την εικοστή δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά, αλλά κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 9-4 με τρίποντο του Ρακίμ Σάντερς. Οι “μπλαουγκράνα” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά στους 8 (9-17) με καλάθι του Άντε Τόμιτς. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 11-3 μείωσαν στον 1 (19-20).

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ, μάλιστα, κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ με βολές του Τόμας (24-23). Οι Ισραηλινοί ήταν εξαιρετική στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 9-2 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 6 πόντους (31-25). Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και “εκτόξευσαν” τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (35-25). Οι παίκτες του Σπάχια κράτησαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (46-38).

Οι “μπλαουκράνα” μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έριξαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (53-50) και μάλιστα ισοφάρισαν με τρίποντο του Ρακίμ Σάντερς (53-53). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ, όμως, κατάφερε να ξανά πάρει το προβάδισμα στο σκορ (65-61).

Το ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η Μακάμπι κράταγε σταθερά τα ηνία (75-71). Οι “μπλαουγκράνα” προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν και τελικά ηττήθηκαν με 94-82.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 46-38, 65-61, 94-82
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 7, Ρολ 10, Κέιν 11, Τάιους 4, Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Κοέν 8 (1), Κόουλ 14 (1), Μπόλντεν 9 (1), Παραχούσκι 10, Τζάκσον 18 (5)

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…