Κεντρική Διεθνή Κυπελλούχος η Μπαρτσελόνα! Νίκησε τη Ρεάλ στον τελικό

Κυπελλούχος η Μπαρτσελόνα! Νίκησε τη Ρεάλ στον τελικό

thomas heurtel barcelona

Την πρώτη κούπα της χρονιάς κατέκτησε η Μπαρτσελόνα, καθώς στον τελικό του Copa Del Rey νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 92-90 και πήρε το τρόπαιο. Η “Βασίλισσα” πάντως διαμαρτύρεται για την τελευταία φάση, καθώς σε προσπάθεια του Τέιλορ έγινε το φάουλ, το οποίο δεν σφυρίχτηκε.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε καλύτερα και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 21-15, αλλά στη συνέχεια η εικόνα άλλαξε. Η Μπαρτσελόνα ανέβασε την απόδοση της και πήρε τα ηνία του σκορ (34-40). Στο δεύτερο ημίχρονο οι “μπλαουγκράνα” ήταν ακόμη καλύτεροι και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 (52-67).

Στην τελευταία περίοδο, όμως, η “Βασίλισσα” έκανε την αντεπίθεση της και με δύο τρίποντα του Τόμπκινς μείωσε σε 92-90. Ο Τέιλορ στην τελευταία φάση προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς του έγινε φάουλ, που δεν σφυρίχτηκε.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-40, 52-67, 90-92