Κεντρική Basket League Αγώνες ΓΛ Φάρος – Προμηθέας 81-89

ΓΛ Φάρος – Προμηθέας 81-89

saloustros promitheas gl faros

Τη δεύτερη του συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε ο Προμηθέας, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του ΓΛ Φάρου με 89-81 για τη δέκατη πέμπτη αγωνιστική της Basket League. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Πάτρας έκανε την ανατροπή.

Ο Προμηθέας Πατρών ξεκίνησε με ένα μικρό 4-0, αλλά ο ΓΛ Φάρος αντέδρασε και με καλάθι του Παπαντωνίου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (9-8). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στην πρώτη περίοδο. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και η λήξη του δεκαλέπτου τις βρήκε ισόπαλες με 25-25.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και με σερί 7-0 προηγήθηκε με 32-27. Η ομάδα της Πάτρας “ξύπνησε” και με τρίποντο του Νίκου Γκίκα προηγήθηκε με τέσσερις (34-38). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Προμηθέας και Φάρος πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (45-45).

Ο ΓΛ Φάρος μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με επί μέρους 16-9 ξέφυγε με εννιά πόντους (61-54). Η ομάδα της Πάτρας δεν τα παράτησε και επέστρεψε στο ματς με σερί 7-3 (64-61). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και μάλιστα κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 70-65.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά άστοχοι στα τελευταία λεπτά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βελτιώθηκε επιθετικά και με τρίποντο του Σαλούστρου προηγήθηκε με 80-71. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Προμηθέας πανηγύρισε τη νίκη με 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 45-45, 64-61, 81-89
ΓΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μπέιντερ 8 (2), Μαραγκός 6, Μουράτος 7, Σάφτενααρ 17 (3), Παπαντωνίου 24 (4), Παπαμακάριος, Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 5 (1), Φένερ 10 (2), Κιλί 2, Μπαλογκάν 2
Προμηθέας (Γιατράς): Λίποβι 2, Σαλούστρος 18 (3), Χωλ 11 (1), Έλις 4, Μιλόσεβιτς 12, Τουντζιαράκης 12, Γκίκας 11 (2), Φαγέ 16 (3), Δημάκος 3 (1), Μούρι

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…