Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μπάμπεργκ 77-69

Φενέρμπαχτσε – Μπάμπεργκ 77-69

marko guduric fenerbahce bamberg

Στις νίκες επέστρεψε η Φενέρμπαχτσε ύστερα από τη “βαριά” ήττα από τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησε εντός έδρας της Μπάμπεργκ με 77-69 για την εικοστή δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Η τουρκική ομάδα είχε τον έλεγχο σε όλον τον αγώνα και πήρε τη νίκη.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και γρήγορα απέκτησε προβάδισμα 8 πόντων (11-3). Η γερμανική ομάδα ανέκαμψε στη συνέχεια και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 3 πόντους (16-13).

Η τουρκική ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως στο πρώτο και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε διψήφια επίπεδα (33-22). Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και πήγε στα αποδυτήρια με μια διαφορά της τάξεως των 10 πόντων (42-32).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις, καθώς οι Τούρκοι έκαναν “πάρτι” στην τρίτη περίοδο και πήραν προβάδισμα 16 πόντων (50-34). Η Μπάμπεργκ προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα περισσότερο από το να ρίξει τη διαφορά στους 13 (61-48).

H γερμανική ομάδα μπήκε στην τελευταία περίοδο με σκοπό να κάνει την ανατροπή. Η Μπάμπεργκ με καλάθι του Ρίκι Χίκμαν έριξε τη διαφορά μετά από αρκετή ώρα κάτω από τους δέκα (70-62). Η Φενέρμπαχτσε, όμως, σε εκείνο το σημείο αντέδρασε και ανέβασε ξανά τη διαφορά (76-52). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και τελικά η τουρκική ομάδα πανηγύρισε τη νίκη με 77-69.

Τα δεκάλετπα: 16-13, 42-32, 61-48, 77-69
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμιτς 2, Μέλι 4, Μαχμούτογλου 2, Ουαναμέικερ 9, Σλούκας 4, Γκούντουριτς 10 (1), Βέσελι 26 (11 ριμπάουντ), Γκιουλέρ, Κάλινιτς 5 (1), Ντίξον 3 (1), Ντουβερίογλου 5, Ντατομέ 7 (1)
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 11 (1), Χίκμαν 10 (2), Ράιτ 6, Ζήσης 6 (1), Νίκολιτς 7, Στάιγκερ 3 (1), Λο, Όλιντ 4, Έντιγκιν, Ρούμπιτ 1, Χέκμαν 3 (1), Μούσλι 18

Μαγικό φινάλε και 2-0 οι Νικς με απίθανη ανατροπή

Φινάλε με δύο τρίποντα και 2-0 οι Νικς. Άλλη μια επική ματσάρα παρακολουθήσαμε στο Madison…