Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Χίμκι 85-83

Βαλένθια – Χίμκι 85-83

tibor pleiss valencia khimki

Σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι η Βαλένθια κατάφερε να κερδίσει τη Χίμκι με 85-83 για την εικοστή αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι δύο ομάδες σχεδόν σ΄όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν κοντά στο σκορ, αλλά στην τελευταία περίοδο κατάφεραν οι “νυχτερίδες” να νικήσουν την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Χίμκι κατάφερε στο τέλος της περιόδου να είναι μπροστά μόλις με έναν πόντο (23-24). Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Βαλένθια και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να είναι κοντά, με τις “νυχτερίδες” να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (46-44).

To σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο άλλαζε συνεχώς χέρια. Αυτήν τη φορά ήταν η σειρά της Χίμκι να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με μόλις έναν πόντο (63-64). H Βαλένθια, όμως, ήταν καλύτερη στο τελευταίο δεκάλεπτο και τελικά πήρε τη νίκη με 85-83.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 46-44, 63-64, 85-83
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 8 (1), Αμπάλντε 10 (2), Βαν Ρόσομ 7 (1), Μαρτίνεθ 9 (1), Σαν Εμετέριο 8 (1), Πλάις 15, Σάστρε 5 (1), Γκριν 11 (2), Νόρνεκαμπ 5 (1), Χλίνανσον 7
ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 22 (6), Χάνεϊκατ 15 (3), Βιάλτσεφ, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 7 (1), Μόνια 3 (1), Γκιλ 8, Τοντόροβιτς 3 (1), Ζούμπκοφ 3 (1), Άντερσον 12 (2), Τζένκινς 5 (1), Τόμας 2

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…