Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 81-76

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 81-76

valencia barcelona

Με τον Ντουμπλίεβιτς να κρατάει την “μπαγκέτα” η Βαλένθια επικράτησε με 81-76 της Μπαρτσελόνα, στο ισπανικό ντέρμπι, για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν να προηγηθούν με 14-6, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γιατο 14-12. Οι “πορτοκαλί” είχαν τον έλεγχο και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 22-14. Στη δεύτερη περίοδο οι μπλαουγκράνα ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν σε 32-28, όμως σε εκείνο το σημείο η Βαλένθια πάτησε το γκάζι και έφτασε στο 43-36 για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι Καταλανοί προσπάθησαν να μειώσουν και να μπουν ξανά στην διεκδίκηση της νίκης, όμως κάθε φορά που μάζευαν την διαφορά οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις και παρέμεναν μπροστά. Ο Σαν Εμετέριο έπαιξε σημαντικό ρόλο και με δικούς του πόντους έγινε το 62-59, στο 30′ Στο τελευταίο κομμάτι το σκηνικό ήταν ίδιο, η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε να μειώσει και η Βαλένθια είχε τις απαντήσεις και με όπλο την άμυνα της έφτασε τελικά στο ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντουμπλίεβιτς και Μαρτίνεθ με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Οριόλα και Ερτέλ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-36, 62-59, 81-76.
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 4, Πουέρτο, Αμπάλντε 5, Βαν Ρόσομ 7 (7 ασίστ), Ρούντεζ 6, Ντούμπλιεβιτς 19 (7 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 13, Σαν Εμετέριο 9, Πλάις 6, Ντόρνεκαμπ 12.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Ρίμπας 5, Πρέσι 2, Χάνγκα 2, Ναβάρο 14, Ερτέλ 14 (10 ασίστ), Βεζένκοφ 2, Οριόλα 15, Σάντερς 11, Κόπονεν, Κλαβέρ 5, Τόμιτς 2, Μερμάν 4.

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…