Κεντρική Β' Εθνική Β’ Εθνική: Αποτελέσματα ομίλου Βορρά

Β’ Εθνική: Αποτελέσματα ομίλου Βορρά

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής ο “Χαρίλαος Τρικούπης”, καθώς επικράτησε της Χαλκηδόνας πολύ εύκολα με 84-56. Η ομάδα του Μεσολογγίου συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία, καθώς βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Εύκολη νίκη πανηγύρισαν και οι Ίκαροι Σερρών, καθώς νίκησαν χωρίς κανένα πρόβλημα την Ελιμεία με 81-58. Το Πευκοχώρι νίκησε τα Φάρσαλα με 65-56 και τα προσπέρασαν στη βαθμολογία. Τους ίδιους βαθμούς έχει και η Ανατόλια, η οποία επικράτησε της Ασπίδας Ξάνθης με 76-58.

Με 100 “έτρεχε” ο Ερμής Λαγκαδάς στην έδρα των Τιτάνων Παλαμά, καθώς επικράτησαν εύκολα με 100-75 για τη δέκατη τρίτη αγωνιστική του Βόρειου Ομίλου της Β΄Εθνικής. Οι Τιτάνες μ΄αυτήν την ήττα βυθίστηκαν ακόμη περισσότερο, καθώς παρέμειναν στον “πάτο” του βαθμολογικού πίνακα.

Τέλος, η Καβάλα “λύγισε” εντός έδρας τους Μαχητές με 85-78, με τους φιλοξενούμενους να έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

  • Χαρίλαος Τρικούπης – Χαλκηδόνα 84-56
  • Γέφυρα – Αγρίνιο 68-60
  • Πευκοχώρι – Φάρσαλα 56-65
  • Ελίμεια – Ικαροι Σερρών 58-81
  • Τιτάνες Παλαμά – Ερμής Λαγκαδά 75-100
  • Καβάλα – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 85-78
  • Ασπίδα Ξάνθης – Ανατόλια 58-76

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ-ΦΑΡΣΑΛΑ 65-56
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 37-24, 52-44, 65-56
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Μελετιάδης): Αμπατζίδης 2, Λαζαρίδης, Tζουβάρας 8 (2), Mαυρίδης 6, Kαραμπέκης 6, Mυλωνίδης 10 (1), Kιγμέτογλου 16 (1), Σικαλίδης, Θεοδωρίδης 3, Δανάκης 14 (1).
ΦΑΡΣΑΛΑ (Πέρκος): Νικολόπουλος 4, Ντίνος 11 (3), Σαββίδης 2, Χαιρετίδης, Αναγνωστόπουλος 6 (1), Σιόλογκας 11, Συνετός, Αναγνωστόπουλος Γ. 17 (1), Λούτας, Τέλιος, Καραδήμας Χ, Μακρής 5.

ΚΑΒΑΛΑ-ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ 85-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15 47-33 74-57 85-78
ΚΑΒΑΛΑ (Καραπιπερίδης): Ερεμπενάζιε 19 (2), Καπινιάρης 20 (4), Τάγαρης 7, Αθανασιάδης 14 (2), Κουμλέλης 4, Πιεβάλιτσα 3 (1), Παππάς 15 (3), Χονδρόπουλος 3 (1).
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ (Γεροφώτης): Βογιατζής 15 (5), Αρνίδης 11 (3), Δήμας 20 (2), Χατζημιχαηλίδης 3, Στόλης 7 (1), Κωνσταντινίδης, Μπάκος, Παπαδόπουλος 7, Βαϊντερλής, Βελισσαρίου 15 (3).

ΓΕΦΥΡΑ-ΑΓΡΙΝΙΟ 68-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 26-38, 48-49, 68-60
ΓΕΦΥΡΑ (Ροδάς-Παράδας): Καζαμίας, Γιαμούκης, Κολοκοτρώνης 10 (2), Γαρέζος 8, Παπαδόπουλος 5, Σιώπης 17 (4), Σαραντίδης, Ταουσάνης 10, Προύσαλης, Ευσταθιάδης, Ιωαννίδης, Μπίσκας 18 (2).
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 9, Μπερερής 3 (1), Κυριλής Θ. 2, Μουρατίδης 12 (1), Γκρέκας 3, Κυριλής Δ., Τάσσος 9, Κασαμπαλής 4, Μήτσου 6 (1), Σταύρου 11 (1), Τάγκας 1.

ΕΛΙΜΕΙΑ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ  58-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-22, 32-40, 46-67, 58-81
ΕΛΙΜΕΙΑ (Μακρής): Μακρης 4, Τσινιδης 9, Τσουκας 17 (3), Νικολαου 5, Μαλιουρας 5, Κουβελας 3, Πεχλιβανιδης, 3, Τσιαμης 2.
ΙΚΑΡΟΙ (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης 2 , Γρίψιος 13 (2), Σιδερίδης, Γεωργιανός 8 (2), Γκάτζιας 12 (1), Φώτογλου 13(1), Γκούτζιας 4, Τοπάλης, Κεμανετζής, Θολιώτης 2, Κακιούζης 25, Τσέλιος 2.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ-ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 84-56
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 40-25, 61-45, 84-56
ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Δημητριάδης): Γυφτάκης 2, Βουρνάς 7 (1), Λειβαδάς, Ξηρός 6, Μουράτογλου 18 (1), Περρωτής 8, Τριπολίδης Δ. 4, Καραγκιολίδης 4, Αδαμόπουλος 12, Παπαζήσης, Τριπολίδης Γ. 2, Πολίτης 21 (5).
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Οκλαλιώτης): Πετρίδης 11 (2), Μακρίδης 7, Παπαδόπουλος 3, Πεταλωτής 7 (1), Σεφερίδης 6, Μηντζαρίδης 2, Μπατάκος 1, Κοτζογιάννης 16, Παναγιώτου 3 (1).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΑΝΑΤΟΛΙΑ 58-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 31-27, 52-50, 58-76
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Αμούτζιας, Παπαδάκης 7 (1), Γρούδος 13 (1), Τσιώγκας 7 (1), Σαββίδης 2, Κλωνάρας 1, Ανθής, Κουτσογιάννης 15 (3), Γκέλιος 5 (1), Απιδόπουλος 4, Παπανικολάου, Μασμανίδης 4.
ΑΝΑΤΟΛIΑ (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 9 (1), Βλάχος 6 (2), Ψυχίδης, Γαλανίδης 16 (3), Ζαφειρούδης, Συμεωνίδης 7, Ξενιτίδης, Σταματογιάννης 4, Ζώτος 10, Καραποστόλου 24 (4).

 

Η βαθμολογία (σε 13 αγώνες):

1. Χαρίλαος Τρικούπης 24 (11-2)
2. Ίκαροι Σερρών* 22 (10-2)
3. Καβάλα* 21 (9-3)
4. Ερμής Λαγκαδά 21* (9-3)
5. Ευρώπη Πευκοχωρίου* 19 (7-5)
6. Μαχητές/Πειραματικό* 19 (7-5)
7. Ανατόλια* 19 (7-5)
8. Στρατώνι 18* (6-6)
9. Φάρσαλα* 18 (6-6)
10. Αγρίνιο* 17 (5-7)
11. Γέφυρα* 17 (5-7)
12. Ασπίδα Ξάνθης* 16 (4-8)
13. ΓΑΣ Χαλκηδόνας 16 (3-10)
14. Ελίμεια* 13 (1-11)
15. Τιτάνες Παλαμά* 12 (1-10)

* Έχουν κάνει το ρεπό τους

Επόμενη Αγωνιστική:

  • Χαρίλαος Τρικούπης–Γέφυρα
  • Στρατώνι-Πευκοχώρι
  • Φάρσαλα-Ελίμεια
  • Ικαροι Σερρών-Τιτάνες Παλαμά
  • Ερμής Λαγκαδά-Καβάλα
  • Μαχητές Πειραματικού Πεύκων-Ασπίδα Ξάνθης
  • Ανατόλια-Αγρίνιο
  • Ρεπό η Χαλκηδόνα
Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Εθνικός: Νέος προπονητής ο Οικονομάκης (pic)

Ο Εθνικός ανακοίνωσε τον αντικαταστάτη του Κώστα Σορώτου. Τα ηνία της ομάδας του Πειραιά α…