Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του ομίλου του Βορρά

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του ομίλου του Βορρά

Σπουδαία νίκη πήρε η Καβάλα στο ντέρμπι της αγωνιστικής με τους Ίκαρους Σερρών. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν των Ικάρων με 71-63 και τους έπιασαν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και άφησαν μόνο πρώτο τον “Χαρίλαο Τρικούπη“. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στον πρώτο ημίχρονο, αλλά η Καβάλα στο δεύτερο έκανε την αντεπίθεση και πήρε τη νίκη.

Εύκολο έργο είχε το Στρατώνι στην έδρα της Ελιμείας, καθώς επικράτησε εύκολα με 82-56 και συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στον όμιλο του Βορρά της Β΄Εθνικής. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία από την αρχή της αναμέτρησης και δεν δυσκολεύτηκαν να τα κρατήσουν μέχρι και το τέλος.

Η Ασπίδα Ξάνθης έκανε μία μεγάλη “έκπληξη”, καθώς επικράτησε στην παράταση του Ερμή Λαγκαδά με 88-85. Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης έληξε 75-75. Το Πευκοχώρι και η Ανατόλια “έπιασαν” στη βαθμολογία τον Ερμή, καθώς κατάφεραν να κερδίσουν τη Χαλκηδόνα και τη Γέφυρα, αντίστοιχα.

Χθες (27/01), το Αγρίνιο νίκησε εντός έδρας του Μαχητές με 73-58.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

  • Γέφυρα – Ανατόλια 73-92
  • Πευκοχώρι – Χαλκηδόνα 79-53
  • Ελίμεια – Στρατώνι  56-82
  • Τιτάνες Παλαμά – Φάρσαλα 69-56
  • Καβάλα – Ικαροι Σερρών 71-63
  • Ασπίδα Ξάνθης – Ερμης Λαγκαδά 88-85 (75-75 κ.α.)
  • Αγρίνιο – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων  73-58  (27/1)

ΓΕΦΥΡΑ – ΑΝΑΤΟΛΙΑ 73-92
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 18-24, 34-46,50-72, 73-92
ΓΕΦΥΡΑ (Ροδάς) : Νικολαΐδης 13, Καζαμίας 3 (1), 7Χαρισόπουλος, Κολοκοτρώνης 13 (2), Γαρέζος 2, Παπαδόπουλος 13, Σιώπης 15 (3), Σαραντίδης, Ταουσάνης 3, Ευσταθιάδης 1,Μπίσκας 10 (2).
ΑΝΑΤΟΛIΑ (Γκαϊτατζής) : Πουλιανίτης, Πρωτούλης 3 ,Βλάχος 21 (3),Ψυχίδης, Γαλανίδης 7 (1),Ζαφειρούδης 4, Συμεωνίδης 18,Ξενιτίδης 2, Σταματογιάννης 5, Ζώτος 2, Βεργίνης 6,Καραποστόλου 24 (6).

ΚΑΒΑΛΑ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 71-63
Δεκάλεπτα: 15-24, 35-37, 62-54, 71-63
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 13(1), Μιχάλογλου, Καπινιάρης 9, Τάταρης 6, Χονδρόπουλος, Αθανασιάδης 7(1), Κουμλέλης 15(1), Αθανασιάδης 7(1), Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης 2, Παπάς 19(3).
Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 13(1), Σιδερίδης, Γεωργιανός 10(1), Τοπάλης, Γκατζιάς 16 (1), Φώτογλου 10(1), Θολιώτης 2, Κακιούζης 10.

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ – ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 79-53
Διαιτητές: Κατωκίδης – Παπανικολάου
Δεκάλεπτα: 19-14, 37-24, 53-45, 79-53
Πευκοχώρι (Μελετιάδης): Αμπατζιδης, Tσιμπής 2, Λαζαρίδης 2, Tζουβάρας 8, Mαυρίδης 15, Kαραμπέκης 15(1), Mυλωνίδης 15(3), Kιγμέτογλου 9, Σικαλίδης 4, Θεοδωρίδης 8, Δανάκης 5(1)
Χαλκηδόνα (Οκλαλιώτης): Πετρίδης 5, Μαρκίδης 2, Μαραπίδης 9(1), Παπαδοπουλος Ι, Λαιδης Ξ, Πεταλωτης 14, Σεφεριδης 2, Πατακας 4, Κοτζαγιαννης 8, Παναγιωτου 9

ΕΛΙΜΕΙΑ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ 56-82
Δεκάλεπτα
: 13-26, 28-48, 41-66, 56-82
Ελίμεια (Δημόπουλος): Τσιρέκας 1, Μαλούτας 12 (2), Σούπουρας, Τσιάμης 2, Πεχλιβανίδης 1, Κούβελας 13(3), Τσούκας 5(1), Μούσιος, Μαλιούρας 12, Μακρής 8(2), Τσιμίδης 2.
Στρατώνι (Χατζούλης): Σπύρας 3(1), Μητσάκης 10 (2), Πονόπουλος, Καραμανώλης, Δελίδης 11(3), Κατσούλης, Σαμαράς 10(3), Φλιάτης Ι. 5, Λευκαδίτης 6, Φλιάτης Γ. 12(2), Πολιτόπουλος 15(3), Δασκαλόπουλος 10.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 88-85 (75-75 κ.α.)
Δεκάλεπτα
: 18-20, 41-34, 53-48, 75-75 (κ.α.), 88-85
Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Αμούτζιας 13 (2), Παπαδάκης 12, Γρούδος 6, Τσιώγκας 4 (1), Κλωνάρας 10 (1), Κουτσογιάννης 15 (1), Γκέλιος 23 (1), Απιδόπουλος 1, Μασμανίδης 4, Θεοδωρίδης, Σαββίδης, Άνθης.
Ερμής (Τσούρμας): Αμπατζάς 10, Μήνου 4, Ελευθεριάδης 9(1), Τοπουζίδης 9(2), Μάρουσιτς 24(4), Παρίτσης 3, Πιλκούδης 2, Γκαμούρας 14, Κότσανος 8

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ – ΦΑΡΣΑΛΑ 65-66
Δεκάλεπτα: 26-19, 43-33, 52-48, 65-66
Τιτάνες (Φόρος): Αποστολάκης 22, Μούμογλου 4, Μανδαλάκης 15, Μηλιώνης 4, Μακρής 2, Γεωργαντζάς 13(1), Τσούμας 5, Μπιζιώτης.
Φάρσαλα (Πέρκος): Σαββίδης 10(2), Νικολόπουλος 11(1), Χαιρετίδης 7(1), Αναγνωστόπουλος Χ. 8(2), Αναγνωστόπουλος Γ. 15(3), Σιόλογγας 6, Συνετός 2, Μακρής 7, Λιούπης, Λούτας, Αλεξόπουλος.

ΑΓΡΙΝΙΟ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ 73-58
Δεκάλεπτα: 18-10, 29-32, 51-45, 73-58
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 4, Μπερερής 8, Κυριλής Θ. 8(2), Μουρατίδης 13(3), Κυριλής Δ. 3(1), Ρέντζιος, Τάσσος 6, Γκρέκας 13(1), Μήτσου 13(3), Σταύρου, Κασαμπαλής 5, Τάγκας.
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Γεροφώτης): Βογιατζής 5(1), Καραγιαννίδης, Αρνίδης 6(2), Δήμας 13(2), Παπαδόπουλος 6, Χατζημιχαηλίδης 4(1), Στόλης 10, Κωνσταντινίδης, Μπάκος 8(1), Βαγιάτης, Βαϊντερλής, Βελισσαρίου 6.

Βαθμολογία:

1. Χαρίλαος Τρικούπης 26 (12-2)
2. Ίκαροι Σερρών 25 (11-3)
3. Καβάλα 25 (11-3)
4. Ερμής Λαγκαδά 23 (9-5)
5. Ευρώπη Πευκοχωρίου 23 (9-5)
6. Ανατόλια 23 (9-5)
7. Μαχητές/Πειραματικό 21 (7-7)
8. Στρατώνι 21 (7-7)
9. Φάρσαλα 21 (7-7)
10. Αγρίνιο 20 (6-8)
11. Ασπίδα Ξάνθης 20 (6-8)
12. Γέφυρα 19 (5-9)
13. ΓΑΣ Χαλκηδόνας 17 (3-11)
14. Τιτάνες Παλαμά 16 (2-12)
15. Ελίμεια 15 (1-13)

Επόμενη αγωνιστική:

  • Πευκοχώρι – Χαρίλος Τρικούπης
  • Ελίμεια – Χαλκηδόνα
  • Τιτάνες Παλάμα – Στρατώνι
  • Καβάλα – Φάρσαλα
  • Ασπίδα Ξάνθης – Ικαροι Σερρών
  • Αγρίνιο – Ερμής Λαγκαδά
  • Ανατόλια – Μαχητές Πειραματικού – Πεύκων
Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Ελλάδα-Ισλανδία 89-54

Σε θρίαμβο εξελίχθηκε ο δεύτερος αγώνας της Εθνικής Γυναικών για τα προκριματικά του Ευρωμ…