Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 75-73

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 75-73

baskonia real madrid

Με ήρωα τον Ρούντι Φερνάντεθ, που ευστόχησε σε σουτ 2” πριν το τέλος, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Μπασκόνια με 75-73 για τη δέκατη όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ο Ισπανός παίκτης της “Βασίλισσας” 2” πριν το τέλος πέτυχε το νικητήριο σουτ για τους “Μαδριλένους” και τους χάρισε μία πολύτιμη νίκη.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε 10-6 με καλάθι του Τζέισον Γκρέιντζερ. Η Ρεάλ Μαδρίτης βελτιώθηκε στη συνέχεια και κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (18-17). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (34-34).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να πάρουν προβάδισμα μεγαλύτερο των δύο πόντων, αλλά η διαφορά δεν ξέφευγε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης (59-61). To ενδιαφέρον παρέμεινε αμείωτο μέχρι και το τέλος, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να “καθαρίσει” το ματς (73-73).

Τελικά, η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε τη νίκη, καθώς ο Ρούντι Φερνάντεζ 2” πριν το τέλος ευστόχησε σε σουτ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (75-73).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 34-34, 59-61, 75-73
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 13 (3), Ρούντι 12 (2), Ντόντσιτς 12 (1), Ματσιούλις, Ρέγες 4, Καμπάτσο 3 (1), Κάρολ 5 (1), Ταβάρες 11, Τόμπκινς 13 (1), Τέιλορ 2
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 8 (2), Τίμα 5 (1), Βόιγκτμαν 10 (2), Ουέρτας, Μπομπουά 18 (3), Τζάνινγκ 10 (2), Ντιόπ, Γκρέιντζερ 7, Πουαριέ 4, Τζόουνς 2, Σενγκέλια 9 (1), Γκαρίνο

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…