Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – Προμηθέας 101-87

Λαύριο – Προμηθέας 101-87

lavrio 1

Σπουδαίο θέαμα πρόσφεραν Λαύριο και Προμηθέας στη μεταξύ τους αναμέτρησης, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να χαμογελάει στο τέλος. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και επικράτησαν της ομάδας της Πάτρας με 101-87 για τη δωδέκατη αγωνιστική της Basket League.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χεράκι χεράκι στο σκορ (13-13). Σ΄εκείνο το σημείο, όμως, ο Προμηθέας ανέβασε την απόδοση του και με επί μέρους σκορ 12-3 προηγήθηκε με εννιά πόντους (16-25). H ομάδα της Πάτρας στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε “θραύση” στα επιθετικά ριμπάουντ, καθώς μάζεψε 7!

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Μουρ μείωσε στους 3 (24-27). Ο Μακένζι Μουρ ήταν φανταστικός στο πρώτο ημίχρονο και έκανε σμπαράλια την άμυνα του Προμηθέα. Ο Αμερικανός έδωσε μεγάλη ώθηση στους γηπεδούχους και με καλάθι του Νίξον πέρασαν μπροστά (41-40), ενώ στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με πέντε (48-43).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να προσφέρουν “πλούσιο” θέαμα, με το Λαύριο να κρατάει σταθερά το προβάδισμα (58-50). Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και στο τρίτο δεκάλεπτο και με buzzer beater του Μέιερ στο τέλος της περιόδου προηγήθηκαν με 72-59.Ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο και το Λαύριο κέρδισε με 101-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 48-43, 72-59, 101-87

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 6 (2), Κακλαμανάκης 10, Μέιερ 9 (1), Γκρέι 14 (2), Ουίγκινς 16 (1), Λεγκίκας 7 (1), Κουζέλογλου, Νίξον 13 (3/5 τρ., 7 ασίστ), Περράκης, Λαμπ 6, Μουρ 20 (2)

Προμηθέας (Γιατράς): Λίποβι 14 (1), Γκίκας 15 (3/7 τρ. 10 ασίστ), Φαγέ 7 (1), Χωλ 21 (5), Έλις 2, Τουτζιαράκης 6, Σκουφής, Γερομίχαλος 4, Σαλούστρος, Καραΐσκος, Μούρι 8 (2), Μιλόσεβιτς 10 (1).