Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: Η “καυτή” τριάδα ανόδου κι η ευκαιρία των δεύτερων

Γ’ Εθνική: Η “καυτή” τριάδα ανόδου κι η ευκαιρία των δεύτερων

Η μάχη ανόδου καλά κρατεί στον πρώτο όμιλο του Νότου της Γ’ Εθνικής, με τρεις ομάδες να είναι ισόβαθμες στην κορυφή και τα Μελίσσια να παραμονεύουν. Η κατάσταση στο ρετιρέ του ομίλου δύσκολα θα αλλάξει και μετά το πέρασμα της πρώτης αγωνιστικής του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος, μιας και οι Οίακας Ναυπλίου, Γλαύκος κι Ένωση Ιλίου αναμένεται εύκολα ή δύσκολα να πάρουν τους δύο βαθμούς της νίκης.

Το ενδιαφέρον εστιάζεται στο ντέρμπι της τέταρτης θέσης, με τα Μελίσσια να υποδέχεται την Αχαγιά 82′.

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:

Τέντα 17.00 Καλαμάτα 1980-Οίαξ Ναυπλίου Λύρας-Αθανασόπουλος (Ηλιόπουλος Σπ.)

Γλαύκου 17.00 Γλαύκος-ΕΣΚΔ Ν. Ιωνίας Ασημακάκη-Καββαδάς (Μάρκου)

Κοντόπευκου 17.00 ΚΑΠ-ΕΑ Πατρών Χριστινάκης-Μαραγκάκης (Φαλούκας)

Ακράτας 17.00 Ακράτα-Κεραυνός Αιγίου Μακρόπουλος-Τσακιράκη (Κοκορδάτος)

Π. Αλεξιώτισσας 17.00 Έσπερος ΑΟΠΑ-Απόλλων Σμύρνης Σταθόπουλος-Λεκατσάς (Πίγκας)

Μελισσίων 17.00 ΚΑΟ Μελισσίων-Αχαγιά 82 Φάκαρος-Τσιμπούρης (Λημνιάτης)

Β’ Κλ. Ιλίου 17.00 Ένωση Ιλίου-Ολυμπιάδα Λεχ. Κιουλαφάς-Καραμπιτσάκος (Παππάς)

Η βαθμολογία (σε 13 αγώνες):

1. Ένωση Ιλίου 24 (11-2)
2. Οίαξ Ναυπλίου 24 (11-2)
3. Γλαύκος 24 (11-2)
4. ΚΑΟ Μελισσίων 23 (10-3)
5. Αχαγιά ’82 22 (9-4)
6. Ακράτα 21 (8-5)
7. Νέα Ιωνία 20 (7-6)
8. Έσπερος Πατρών 19 (6-7)
9. Κεραυνός Αιγίου 19 (6-7)
10. ΚΑΠ 18 (5-8)
11. Απόλλων Σμύρνης 17 (4-9)
12. ΕΑΠ 15 (2-11)
13. Καλαμάτα ’80 14 (1-12)
14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 13 (0-13)

Ο πρωτοπόρος του δεύτερου ομίλου της Γ’ Εθνικής, Έσπερος Καλλιθέας, έχει ρεπό και η Πεντέλη με τον Έσπερο Λαμίας την ευκαιρία να τον πιάσουν στην κορυφή. Μόνο που το έργο τους είναι δύσκολο στη 14η αγωνιστική, καθώς η μεν Πεντέλη δοκιμάζεται στην έδρα του ισχυρού Ερμή Σχηματαρίου, ο δε Έσπερος Λαμίας φιλοξενεί τον μαχητικό Κρόνο Αγ. Δημητρίου.

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:

Νίκαιας 15.00 Άρης Ν.-ΑΟΚ Χανιά Τσάτσης-Χουγιάζος (Σταματόπουλος)

Αταλάντης 14.00 Λοκρός-Βούρειος ΑΟΛ Χίου Χρηστίδης Ηλ.-Σκαλτσής (Χριστοδούλου)

Σχηματαρίου 17.00 Ερμής Σχηματαρίου-Πεντέλη Καμήτσος-Λαμπίρης (Δεσάρτης)

Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος Λαμίας-Κρόνος Αγ. Δημητρίου Φακίτσας-Κοντογιάννης (Σταμάτης Γ.)

Πετρούπολης 17.00 Άρης Πετρούπολης-ΟΦΗ Μαρίγλη-Ροδίτης (Παπαδόπουλος Κ.)

Χαλκιά-Αναστασιάδη 17.00 ΑΕΕ Παναγίτσας-Νίκη Αμαρουσίου Καρανικόλα Αλ.-Μαρινάκης (Σταμάτης Φ.)

Η βαθμολογία (σε 13 αγώνες):

1. Έσπερος Καλλιθέας 22 (10-2)
2. Έσπερος Λαμίας 21 (9-3)
3. Πεντέλη 21 (9-3)
4. Ερμής Σχηματαρίου 20 (8-4)
5. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 19 (7-5)
6. Λοκρός Αταλάντης 19 (7-5)
7. ΒΑΟΛ Χίου 18 (6-6)
8. ΟΦΗ 18 (6-6)
9. Άρης Νικαίας 16 (4-8)
10. Νίκη Αμαρουσίου 16 (4-8)
11. ΑΕΕ Παναγίτσας 15 (3-9)
12. ΑΟΚ Χανιά 15 (3-9)
13. Άρης Πετρούπολης 14 (2-10)

(*) Έχουν δώσει όλοι το ρεπό τους

 

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Γιάννης Αρμάος
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Δύο αλλαγές στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής

Η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης ανακοίνωσε δύο αλλαγές στους αγώνες της 6ης αγωνιστι…