Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 67-62

Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 67-62

luigi datome fenerbahce panathinaikos

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην Τουρκία, καθώς ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε με 67-62 για τη δέκατη όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και τελικά στο τέλος η τουρκική ομάδα χαμογέλασε στο τέλος.

Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ και το προβάδισμα συνεχώς άλλαζε χέρια (12-12). Πάντως, οι “πράσινοι” στο τέλος της περιόδου είχαν το προβάδισμα, καθώς ο Κρις Σίνγκλετον με buzzer beater τρίποντο έβαλε μπροστά το τριφύλλι (18-20).

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε, όμως, εξαιρετικά το δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 9-0 πήρε τα ηνία του σκορ (26-20). Οι “πράσινοι” αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Λούκας Λεκαβίτσιους μείωσε στον έναν πόντο (26-25). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε με την τουρκική ομάδα, όμως, να έχει ένα προβάδισμα πέντε πόντων (35-30).

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε τους Τούρκους να ξεφύγουν και με σερί 6-0 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, πέρασε ξανά μπροστά (35-36). Οι “πράσινοι” συνέχισαν να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι και με τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς προηγήθηκε με 47-43. Το “τριφύλλι” αν και είδαν τη Φενέρμπαχτσε να ισοφαρίζει (47-47), τελικά έκλεισε το τρίο δεκάλεπτο μπροστά με τρίποντο του Νίκου Παππά (47-50).

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αντέδρασε και με τρίποντο του Γκούντουριτς πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (52-50). Ο Παναθηναϊκός στα πρώτα πέντε λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν εκτός τόπου και χρόνου και η Φενέρ με επί μέρους 10-1 προηγήθηκε με 57-51.

Ο Ίαν Βουγιούκας έδινε λύσεις επιθετικά, αλλά η τουρκική ομάδα κράταγε σταθερά το προβάδισμα (59-56). O Νικ Καλάθης γι ακόμη μία φορά μίλησε στο τέλος και με καλάθι στην εκπνοή της επίθεσης των “πρασίνων” σκόραρε και μείωσε στον έναν πόντο (61-60). Ο Ουαναμέικερ 42” πριν τη λήξη σκόραρε και έδωσε και πάλι προβάδισμα τριών πόντων στη Φενέρ (63-60).

Ο Κέι Σι Ρίβερς 17,9” πριν το τέλος δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, καθώς το σουτ τριών πόντων που επιχείρησε, δεν βρήκε στόχο. Ο Νικ Καλάθης έστειλε τον Ντατόμε στις βολές και αυτός με 2/2 έκανε το 65-60. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού 7” πριν τη λήξη μείωσε σε 65-62 και ο Κώστας Σλούκας με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 67-62.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-30, 47-50, 67-62
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 14 (7/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μέλι 7 (1), Μαχμούτογλου 3 (1), Ουάναμεϊκερ 2, Σλούκας 11 (1), Γκούντουριτς 9 (1), Βέσελι 12 (5/13 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντίξον 5 (1), Ντατόμε 4 (7 ριμπάουντ).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ: Σίνγκλετον 14 (4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ρίβερς 8 (1/6 τρίποντα), Παππάς 8 (1), Ντένμον 7 (1), Γκιστ 2, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ, Καλάθης 13 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Αντετοκούνμπο 3.

Φασούλας: «Κύριε Βρούτση πάρτε θέση»

Ο Παναγιώτης Φασούλας καλεί τον υπουργό να φέρει ισονομία στο μπάσκετ. Ο συνδυασμός «Πρώτα…