Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 79-74

Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 79-74

brad wanamaker fenerbahce baskonia

Την πρώτη της νίκη ύστερα από δύο ήττες πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Μπασκόνια με 79-74 για τη δέκατη έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Νάναλι, ο οποίος είχε μία άσχημη πτώση και έφυγε με φορείο.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (12-12). Η Μπασκόνια στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και και κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (18-22). Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 38-36 υπέρ των Βάσκων.

Φενέρμπαχτσε ήταν καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να περάσει μπροστά (63-59). Κατά τη διάρκεια του δεκαλέπτου το γήπεδο “πάγωσε” ύστερα από άσχημη πτώση του Νάναλι. Η Μπασκόνια έκανε την αντεπίθεση της στο τελευταίο δεκάλεπτο και με συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 2 (75-73).

Η τουρκική ομάδα, όμως, ήταν ψύχραιμη και με σερί 4-0 “καθάρισε” την υπόθεση νίκη (79-73) και τελικά νίκησε 79-74.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-38, 63-59, 79-74

Φενέρμαχτσε (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 12, Μέλι 9 (2), Μαχμούτογλου, Ουαναμέικερ 16 (1), Σλούκας 4, Νάναλι 5 (1), Γκούντουριτς 18 (2), Βέσελι 9, Γκιουλέρ 3 (1), Μοχάμεντ Άλι 3 (1), Ντουβερίογλου, Ντατομε

Μπασκόνια (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 3 (1), Τίμα 10 (2), Βόιγκτμαν 11 (1), Ουέρτας 2, Μπομπουά 4 (1), Τζάνινγκ 10 (3), Ντιόπ, Γκρέιντζερ 7, Πουαριέ 6, Τζοουνς 4, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 2

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός. Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικό…