Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μπαρτσελόνα 86-82

Φενέρμπαχτσε – Μπαρτσελόνα 86-82

jan vesely fenerbahce barcelona

Την πέμπτη της συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Μπαρτσελόνας με 86-82 για την εικοστή αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Η τουρκική ομάδα δυσκολεύτηκε κόντρα στους “μπλαουγκράνα”, αλλά τελικά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε το ροζ φύλλο.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Φενέρμπαχτσε και Μπαρτσελόνα ήταν κοντά στο σκορ, με την τουρκική ομάδα να έχει ένα μικρό προβάδισμα (22-18). Οι “μπλαουγκράνα” ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (42-44).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε και η Φενέρμπαχτσε με επί μέρους 23-13 κατάφερε να προηγηθεί με 65-57. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε στην τελευταία περίοδο και κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις (80-76). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και τελικά η τουρκική ομάδα κέρδισε με 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-44, 65-57, 86-82
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 5, Μέλι 23 (1), Μαχμούτογλου 7 (1), Ουαναμέικερ 24 (3), Σλούκας 6, Γκούντουριτς 7 (1), Βέσελι 13, Κάλινιτς, Μοχάμεντι Άλι, Ντουβερίογλου, Ντατόμε 2
Μπαρτσελόνα (Αλόνσο): Ρίμπας 2, Χάνγκα 13 (3), Ερτέλ 21 (4), Οιόλα 3, Σάντερς, Κόπονεν 12 (4), Κλαβέρ 12 (2), Τόμιτς 20, Μόερμαν

Με ηγέτη Μπατούμ στα playoffs οι Σίξερς

Ανησυχία για Μπάτλερ στους Χιτ τραυματίστηκε στο ματς με τους Σίξερς. Οι Φιλαδέλφεια Σίξερ…