Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Ολυμπιακός 82-54

Χίμκι – Ολυμπιακός 82-54

sved

Νέα συντριβή….
Εφιαλτική ήταν η έξοδος του Ολυμπιακού και στη Μόσχα. Μετά από την Μπασκόνια, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διασύρθηκε κι από τη Χίμκι, για τη 19η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στους Πειραιώτες και τους συνέτριψε με 82-54. Έτσι, ανέβηκε στο 11-8, με τον Ολυμπιακό να υποχωρεί στο 13-6.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σβεντ με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ κι 7 ασίστ. Από τους ηττημένους, διασώθηκε ο Στρέλνιεκς με 10 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ήταν απογοητευτικός στο πρώτο ημίχρονο, επιτρέποντας ουσιαστικά στη Χίμκι να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη από τα αποδυτήρια. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε κάτω από τη βάση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ.

Οι γηπεδούχοι, όντας σε καλή μέρα πίσω από τη γραμμή των 6,75, μετέτρεψαν το 3-5 του δεύτερου λεπτού σε 21-5 με ένα σερί 18-0. Ο Σβεντ έκανε πάρτι, με τους Πειραιώτες να καταφέρνουν να μειώσουν τη διαφορά στους 14 πόντους (28-14) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τρεις βολές του Στρέλνιεκς, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 11 πόντους (28-17) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο οι Ρώσοι δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να πλησιάσει άλλο στο σκορ. Έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμα και με 25 πόντους (47-22) στο 19′, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Ολυμπιακό πίσω με 24 πόντους (49-25).

Ο εφιάλτης του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν όχι να πλησιάσουν, αλλά και να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους. Τα λάθη συνεχίστηκαν και παρότι η Χίμκι δεν ήταν τόσο αποδοτική (16π.) όσο στις άλλες περιόδους, κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στους 27 πόντους (65-38), μιας και οι Πειραιώτες ήταν εκτός τόπου και χρόνου στην επίθεση.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να φτάνει δια περιπάτου στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 49-25, 65-38, 82-54.
ΧΙΜΚΙ: Σβεντ 19 (2/9 τρίποντα, 7 ασίστ, 4 λάθη), Χάνεϊκατ 6 (2), Βίαλτσεφ 3 (1), Ζαΐτσεφ, Μάρκοβιτς 7 (1), Μόνια, Γκιλ 7 (1), Τοντόροβιτς 4, Ζούμπκοφ, Αντερσον 8 (6 ριμπάουντ), Τζένκινς 16 (4/5 τρίποντα), Τόμας 12 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 5 (1/4 τρίποντα, 6 λάθη), Μιλουτίνοφ 6 (6/8 βολές), Στρέλνιεκς 10, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3 (1), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης, Ουίλτζερ 11 (3/5 τρίποντα), Τόμπσον 4.