Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 85-72

Μπαρτσελόνα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 85-72

barcelona cska

Το 2018 φαίνεται πως ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Μπαρτσελόνα, που με τρομερή εμφάνιση επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 85-72, για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και κατάφεραν να πάρουν γρήγορα το προβάδισμα, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +8 (25-17). Οι παίκτες του Ιτούδη προσπαθούσαν να αντιδράσουν, όμως δεν τα κατάφερναν απέναντι στην καλοστημένη ισπανική ομάδα, που είχε απαντήσει σε όλες τις αντεπιθέσεις των Ρώσων και το ημίχρονο βρήκε τους δύο αντιπάλους στο 47-42.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι και τα τρίποντα του Ναβάρο έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στους Καταλανούς, το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (66-55). Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και ανέβασα τη διαφορά ακόμη και στους 20 πόντους (75-55) στο 33′, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ολική ανατροπή, που δεν ήρθε ποτέ.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κόπονεν και Ερτέλ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι ΝτεΚολό και Χάινς με 23 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 47-42, 66-55, 85-72.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Ρίμπας 6 (2/5 τρίποντα), Χάνγκα 10 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ναβάρο 10 (2/4 τρίποντα), Ερτέλ 12 (8 ασίστ), Βεζένκοφ 5, Οριόλα 11 (1), Κόπονεν 13 (3/5 τρίποντα),  Κλαβέρ 5, Τόμιτς 8 (0/5 βολες, 7 ριμπάουντ), Μοερμάν 5 (7 ριμπάουντ).
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): (Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (5/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φριντζόν 6 (2), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 9 (2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Βοροντσέβιτς 4, Κλάιμπερν 4 (5 ριμπάουντ), Χίγκινς 9, Κουρμπάνοφ 3, Χάινς 10 (6 ριμπαόυντ), Χάντερ 4 (5 ριμπάουντ).

Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης

Κυκλοφορούν τα εισιτήρια του Προολυμπιακού

Τη Δευτέρα κυκλοφορούν τα εισιτήρια για το Προολυμπιακό τουρνουά Στη διάθεση του κόσμου θα…