Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάμπεργκ – Χίμκι 70-74

Μπάμπεργκ – Χίμκι 70-74

daniel hackett brose bamberg khimki

Στις νίκες επέστρεψε η Χίμκι ύστερα από δύο συνεχόμενες ήττες, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Μπάμπεργκ με 74-700 για τη δέκατη έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σχεδόν σ΄όλον τον αγώνα, αλλά τελικά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν αυτοί που χαμογέλασαν.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι. Στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρξε απόλυτη ισορροπία, καθώς έληξε 26-26. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια με την Μπάμπεργκ να προηγείται με δύο πόντους (42-40).

Μπάμπεργκ και Χίμκι συνέχισαν και στο τρίτο δεκάλεπτο να πηγαίνουν χεράκι -χεράκι στο σκορ, με την Μπάμπεργκ να έχουν το μικρό προβάδισμα των δύο πόντων (58-56). Η Χίμκι μπήκε εξαιρετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επί μέρους 12-2 πήρα “αέρα” επτά πόντων (60-68).

H γερμανική ομάδα επέστρεψε και μείωσε στους 3 (70-73), αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και ηττήθηκε τελικά με 74-70. Ο Ζήσης 23” πριν το τέλος έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι, καθώς αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 58-56, 70-74

Μμπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Χάκετ 12 (1), Χίκμαν 6, Ράιτ 20 (5), Ζήσης 5 (1), Νίκολιτς, Στάιγκερ 3 (1), Λο 5 (1), Ρούμπιτ 10, Χέκμαν, Μούσλι 2, Ραντόσεβιτς

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Σβεντ 28 (5), Χάνεϊκατ 10 (2), Βιάλτσεφ, Ζάιτσεφ, Μάκοβιτς 7 (2), Μόνια, Γκιλ 4, Τοντόροβιτς, Ζούμπκοφ 5 (1), Άντερσον 4 (1), Τζένκινς, Τόμας 16 (1)

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…