Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Χίμκι 79-68

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Χίμκι 79-68

nikita kurbanov cska moscow khimki

Στις νίκες επέστρεψε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Η ομάδα του Δημήτη Ιτούδη, αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε τελικά να κερδίσει τη Χίμκι εντός έδρας με 79-68 για τη δέκατη τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η “ρωσική αρκούδα” ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε τα ηνία του σκορ (23-16). Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με δέκα πόντους (43-33). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε στους 2 (57-55). Σ΄αυτό το δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ πέτυχε 14 πόντους, όλους με βολές!

Στην τελευταία περίοδο, η ρωσική ομάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους της και κέρδισε τελικά με 79-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 43-33, 57-55, 79-68

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 5 (0/6 σουτ, 5/5 βολές), Φριντζόν, Αντόνοφ 5 (1), Ροντρίγκεθ 7 (0/1 δίποντο, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Βοροντσέβιτς 2, Κλάιμπερν 7, Χίγκινς 26 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 14/16 βολές), Κουρμπάνοφ 18 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάινς 6 (6 ριμπάουντ), Χάντερ 3 (6 ριμπάουντ).

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 16 (6/13 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Χάνεϊκατ 10 (2), Βιάλτσεφ 4 (1), Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς, Μόνια 5 (1), Γκιλ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τοντόροβιτς 13, Άντερσον 8 (1), Τζένκινς 2, Τόμας 5 (1).

Η «κόκκινη» παρακάμερα από τη Stark Arena (vid)

Η παρακάμερα του Ολυμπιακού κατέγραψε όσα έγιναν στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Βελι…