Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Βαλένθια 91-72

Ρεάλ Μαδρίτης – Βαλένθια 91-72

real madrid valencia

Η Βαλένθια έβαλε δύσκολα στην Ρεάλ Μαδρίτης για περίπου 30′, όμως οι Μαδριλένοι σοβαρεύτηκαν στο τέλος και πήραν τελικά τη δύσκολη νίκη με 91-72, για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του ήταν ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει το προβάδισμα, τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με το καλάθι του Καμπάτσο στο 17-14, ενώ ο Κοζέρ έδωσε διαφορά 5 πόντων (19-14), στο 8′. Ο Ντόνσιτς με τους πρώτους του πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου έκανε το 24-18. Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά, χωρίς όμως να καταφέρνουν να ξεφύγουν και να ανοίξουν την “ψαλίδα” όσο θα ήθελαν. Οι “νυχτερίδες” έβρισκαν λύσεις και βρίσκονταν κοντά στο σκορ και με συνεχόμενα καλάθια του Σαν Εμετέριο μείωσαν σε 33-30, ενώ ένα ακόμη τρίποντο του Ισπανού έφερε τους “πορτοκαλί” μπροστά με 34-33, στο 16′. Οι παίκτες του Λάσο ανέβασαν ρυθμό και προσπέρασαν στο τέλος του ημιχρόνου με 43-41.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τις κακές άμυνες να παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο σε αυτό. Ο Καμπάτσο έπαιξε σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα και με δικές του προσπάθειες έφερε το +4 (60-56), ενώ ο Τάβαρες που έκανε ότι ήθελε κάτω από τις ρακέτες σκόραρε για το 64-56. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι Μαδριλένοι έδειξαν να παίρνουν τον έλεγχο του παιχνιδιού στα χέρια τους και οι βολές του Ρέγιες διαμόρφωσαν το 77-64, στο 34′. Η διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα και τα καλάθια των Καμπάτσο και Τέιλορ έκαναν το 84-69 και κάπου εκεί φάνηκε να κρίνεται το που θα καταλήξει το ροζ φύλλο αγώνα. Tα εναπομείναντα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη δύσκολη νίκη με 91-72.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Καμπάτσο και Ταβάρες με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Ντουμπλίεβιτς και Γκριν με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-41, 64-58, 91-72.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 9, Ραντλ 3 (1), Ράντοντσιτς, Ντόντσιτς 6 (2/2 τρίποντα), Ματσιούλις 2, Ρέγιες 12 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καμπάτσο 14 (2/4 τρίποντα), Γιούστα, Κάρολ, Ταβάρες 12, Τόμπκινς 12 (1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ). Τέιλορ 9 (1).
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 2, Αμπάλντε, Βαν Ρόσομ (2/3 τρίποντα), Ντούμπλιεβιτς  18 (4/8 τρίποντα). Βίβες 5 (1), Μαρτίνεθ 10 (1/2 τρίποντα), Σαν Εμετέριο 11 (3/4 τρίποντα), Γκριν 13 (7/7 βολές), Ντόρνεκαμπ. Χλίνασον 3.