Κεντρική Γυναίκες Πρωτέας Βούλας – ΠΑΟΚ​ 72-76

Πρωτέας Βούλας – ΠΑΟΚ​ 72-76

paok1

Σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει στην παράταση τον Πρωτέα Βούλας με 76-72 και πήρε την πρόκριση για το Final Four. O “Δικέφαλος του Βορρά” στην περισσότερη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (19-19). Στο δεύτερο ο Πρωτέας Βούλας ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να ξεφύγει με 8 πόντους (41-33). Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και ισοφάρισε την αναμέτρηση (64-64), ενώ στην τελευταία φάση έχασε την ευκαιρία να πάρει και τη νίκη, καθώς η Μάλαρντ αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος και τελικά νίκησε με 76-72 και πήρε την πρόκριση για το Final Four.

Tα δεκάλεπτα: 19-19, 41-33, 53-51, 64-64, 72-76 (παράταση)

Πρωτέας Βούλας (Σαββάτης): Καρλάφτη 13 (3), Κήτσιου, Γκόβαν 19 (1), Κολλάτου 11 (1), Καμπουράκη, Αναστασοπούλου Χρ., Μυλωνάκη, Χατζηγιακουμή 16 (4), Αναστασοπούλου Μ. 13, Μαγγίνα
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κωτούλα, Λύμουρα 6, Μαγαλιού 5 (1), Μάλαρντ 33 (1τρ., 15ριμπ.), Κριμιλή, Ταρπάγκου, Τράντα 3, Λιούις 21, Καρακούλα, Αλμπάνεζ 8