Κεντρική Basket League Αγώνες Κόροιβος – Προμηθέας 78-71

Κόροιβος – Προμηθέας 78-71

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Κόροιβος, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Προμηθέα με 78-71 για τη δέκατη αγωνιστική της Basket League. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σ΄όλην την αναμέτρηση, αλλά τελικά η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα της Πάτρας.

Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα ήταν αρκετά νευρικές και σε 3 λεπτά σημείωσαν μόλις τέσσερις πόντους (2-2). Στη συνέχεια, όμως, ανέβασαν την απόδοση τους και παράλληλα βελτιώθηκε και η ποιότητα του παιχνιδιού. Πάντως, καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο πρώτο δεκάλεπτο στο σκορ (17-18).

Το ντέρμπι κράτησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει μεγάλο προβάδισμα (27-26). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι. Κόροιβος και Προμηθέας πήγαιναν χεράκι-χεράκι στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (35-31).

Το ίδιο σκηνικό παρέμεινε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, αλλά ο Προμηθέας κατάφερε να περάσει μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα με καλάθι του Μιλόσεβιτς (39-40). Ο Κόροιβος, όμως, με ένα μικρό σερί 7-0 κατάφερε να πάρει και πάλι τα ηνία του σκορ (46-40), προβάδισμα που κράτησε μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-46).

Ο Κόροιβος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να στείλει τη διαφορά στους οχτώ για πρώτη φορά (56-48). Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο τελευταίο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (61-48). O Προμηθέας αντέδρασε και με σερί 6-0 πλησίασε στους τέσσερις (70-66). Η ομάδα της Πάτρας, όμως, δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και τελικά ηττήθηκε με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 35-31, 51-46, 78-71

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 24, Σαχπατζίδης 7, Σκουλίδας 3 (1), Ρούντρε, Ντεκοσέι 17 (2), Πόσλεϊ 15 (2), Αντωνάκης, Σπυριδονίδης 4, Χάινς 8

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Λίποβι 10, Τουντζιαράκης 10, Φαγέ 18 (2), Χωλ 12 (4), Μιλόσεβιτς 14 (1), Γκίκας 1, Ρέλεφορντ, Δημάκος, Σαλούστρος 6, Έλις

Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 77-85: Ήττα στο ντεμπούτο του Χεζόνια

Ο Παναθηναϊκός στο ντεμπούτο του Μάριο Χεζόνια δεν κατάφερε να κερδίσει την Μπαρτσελόνα, κ…