Κεντρική Basket League Αγώνες ΓΣΛ Φάρος – Ρέθυμνο 70-89

ΓΣΛ Φάρος – Ρέθυμνο 70-89

rethimno

Τέσσερις σερί ήττες ήταν πάρα πολλές για το Ρέθυμνο, το οποίο επέστρεψε δριμύτερο μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα, πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση, πέρασε σαν σίφουνας από τη Λάρισα, επικρατώντας του ΓΣΛ Φάρου με 89-70. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη των Κρητικών στο πρωτάθλημα, η οποία είχε την υπογραφή του Γκούντγουιν, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το Ρέθυμνο είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με 22-28 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 39-47 στο ημίχρονο, αποδίδοντας εξαιρετικά στην επίθεση. Το σύνολο του Νίκου Βετούλα πάτησε ακόμα περισσότερο το γκάζι στην τρίτη περίοδο και ξέφυγε με 50-67, με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 53-67.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους, μείωσαν σε 65-71 στο 33′,αλλά ο Μούντι με 2 σερί τρίποντα απάντησε, διαμορφώνοντας το 65-77 στο 34′. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Ρέθυμνο να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 39-47, 53-67, 70-89.
ΓΣΛ (Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 12 (1), Ντρέιπερ, Μουράτος 6 (1), Σάφτενααρ 2, Γκάλογουεϊ 4, Μαραγκός 8, Διαμαντάκος 12 (6 ριμπάουντ), Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος, Παπαντωνίου 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Στυλιανού, Παπαμακάριος 13 (3).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 26 (11/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Μούντι 19 (3), Λι 9, Γιαννόπουλος 8 (0/5 τρίποντα), Άρμστεντ 11 (1), Ντάνιελς 9 (1), Κώττας, Χριστοδούλου 5 (1), Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Στεφανίδης 2.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (18/4)

Τα φώτα στο ΣΕΦ Ένα παιχνίδι περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (18/4). Συγκεκρ…