Κεντρική Basket League Αγώνες ΓΛ Φάρος – Κόροιβος 82-78

ΓΛ Φάρος – Κόροιβος 82-78

kevin wear gsl faros koroivos ouear

Έπειτα από τρεις σερί ήττες, ο ΓΛ Φάρος επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου επικράτησε εντός έδρας του Κοροίβου με 82-78, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League κι ανέβηκε στο 4-5. Στο 3-6 υποχώρησε η ομάδα της Αμαλιάδας, η οποία υπέστη την πέμπτη σερί ήττα της.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Γουέαρ με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Παπαντωνίου να προσθέτει 17 πόντους κι 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πόσλεϊ με 24 πόντους.

Μετά το αρχικό 5-5, ο ΓΛ Φάρος πάτησε τέρμα το γκάζι και με σερί 12-0, προηγήθηκε με 17-5, βάζοντας από νωρίς γερές βάσεις νίκης. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Θεσσαλούς μπροστά στο σκορ με 25-14. Ο Κόροιβος προσπάθησε να αντιδράσει στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να γίνουν απειλητικοί. Αντίθετα, κατάφεραν να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά στους 14 πόντους (39-25 στο ημίχρονο).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου στην τρίτη περίοδο, με τον ΓΛ Φάρο να διατηρήσει με άνεση τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-51 στο 30′). Κάρσον και Πόσλεϊ προσπάθησαν να ψαλιδίσουν τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο, ο Κόροιβος πλησίασε ακόμα και στους 2 πόντους (79-77, 80-78), ωστόσο οι γηπεδούχοι άντεξαν στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και πήραν τη νίκη, χάρη στον Σάφτενααρ, ο οποίος βρήκε μπροστά στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 39-25, 62-51, 82-78.
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 24 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Ντρέιπερ, Σάφτενααρ 11 (8 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαμακάριος 5 (1), Μαραγκός 8 (8 ριμπάουντ), Μουράτος 3 (1), Διαμαντάκος 7, Βαβάτσικος 7 (1), Γκάλογουεϊθ, Μπάντερ.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 17 (1), Σαχπατζίδης 2, Σπυριδωνίδης 5 (1), Ράουντρι 6 (1), ΝτεΚόζεϊ, Πόσλεϊ 24 (2), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης, Σκουλίδας 4, Χάινς 18 (2), Ντίκερσον 2.