Κεντρική Basket League ΑΕΚ Εστουδιάντες – ΑΕΚ 78-85

Εστουδιάντες – ΑΕΚ 78-85

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Εστουδιάντες με 85-78 για το Basketball Champions League. Κορυφαίοι για την Ένωση ήταν ο Μάνι Χάρις και ο Ντούσαν Σάκοτα. Αυτή ήταν ή τέταρτη νίκη για τη “Βασίλισσα” σε οχτώ παιχνίδια.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές στα πρώτα λεπτά και χρειάστηκαν δύο λεπτά για να πετύχουν το πρώτο καλάθι στην αναμέτρηση. Το “ρόδι” έσπασε η ΑΕΚ, η οποία σκόραρε με τον Δημήτρη Μαυροειδή, ενώ ο Τζέιμς έδωσε “αέρα” τεσσάρων πόντων στην Ένωση (0-4). Στη συνέχεια η Εστουδιάντες ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (18-14).

Η Εστουδιάντες συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 7 πόντους (41-34). Η ΑΕΚ αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στον έναν βαθμό (56-55). Οι γηπεδούχοι, όμως, ξύπνησαν και κατάφεραν να πάρουν ξανά μία διαφορά επτά πόντων (64-57).

Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο έκανε την τελική της αντεπίθεση και με σερί 17-0 πήρε “αέρα” δέκα πόντων (64-74). Η Εστουδιάντες επέστρεψε και μείωσε στους τρεις (73-76) και με τρίποντο του Λάντεσμπεργκ ισοφάρισε σε 76-76. H AEK με βολές του Μάνι Χάρις και τρίποντο του Τζέιμς 36” πριν το τέλος έκανε το 81-76. Στη συνέχεια η Ένωση κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 85-78

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 41-34, 56-55, 78-85

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ: Τσβέτκοβιτς 9 (2), Μπριθουέλα 10, Βισέδο 7 (1), Κουκ, Σάτον 13 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Λάντεσμπεργκ 16 (2), Σόλα, Σαβανέ 4, Μπράουν 14 (2), Κάνερ – Μέντλεϊ 5 (1), Αρτεάγκα.

ΑΕΚ: Ελόνου 7, Τζέιμς 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες), Γκριν 9 (5 ασίστ), Χάρις 19 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 17 (2), Λαρεντζάκης 7 (1), Μπάρλοου, Μαυροειδής 9, Καββαδάς 2.