Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάμπεργκ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 76-92

Μπάμπεργκ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 76-92

bamberg cska

Η Μπάμπεργκ έβαλε δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας για περίπου 25′, όμως οι παίκτες του Ιτούδη ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος και έφτασαν στην εύκολη νίκη με 92-76, για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν με 8-6, όμως οι Ρώσοι ισοφάρισαν άμεσα σε 11-11 με το τρίποντο του Ροντρίγκεζ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και ο ΝτεΚολό με καλάθι και φάουλ στο τέλος του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 22-20. Οι Γερμανοί πίεσαν ξανά στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και έφτασαν στο 29-25 με τον Λο, ενώ ο Κουρμπάνοφ με τρίποντο μείωσε σε 29-28, στο 14′. Το παιχνίδι βρήκε τους δύο αντιπάλους ξανά ισόπαλους με 37-37 και ο ΝτεΚολό έφερε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 41-37, ενώ ο Νίκολιτς διαμόρφωσε το 42-39 για το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε την ίδια εικόνα με το πρώτο, αφού οι Γερμανοί ισοφάρισαν σε 50-50 με τον Χίκμαν, όμως σε εκείνο το σημείο η ΤΣΣΚΑ ανέβασε ταχύτητα και απέκτησε διαφορά 10 πόντων (67-57) με το καλάθι του ΝτεΚολό. Ο Κλάιμπερν με καλάθι και φάουλ σκόραρε για το 70-59, στο 30′, ενώ ο προβάδισμα μεγάλωσε ακόμη περισσότερο όταν ο Αντόνοφ έκανε το 76-62. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν αντιδράσουν στο επιθετικό ξέσπασμα των Ρώσων, που έφτασαν ακόμη και στο +19 (83-64) με τον Φριντζόν στο 36′. Τα τελευταία λεπτά ήταν τυπική διαδικασία και ο ΜακΝτάουελ διαμόρφωσε το τελικό 92-76, με τρίποντο.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι ΝτεΚολό και Κλάιμπερν με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Ράμπιτ και Χίκμαν με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 39-42, 59-70, 76-92.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 8 (2), Χίκμαν 13 (3), Ράιτ 6 (1), Ζήσης 2, Νίκολιτς 5, Λοο 9 (1), Ολίντε 2, Ρούμπιτ 16, Μακντόουελ-Ουάιτ 3 (1), Χέκμαν 3 (1), Ραντόσεβιτς 9
ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 20 (2), Φριντζόν 4, Αντόνοφ 12 (2), Κορόμπκοφ 2, Ροντρίγκεθ 14 (4), Κλάιμπερν 15 (1), Χίγκινς 12, Κουλάγκιν,Κουρμπάνοφ 5 (1), Χάινς 8