Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπασκόνια 77-97

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπασκόνια 77-97

Ύστερα από τη “μαγική” εμφάνιση κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης η Μπασκόνια πραγματοποίησε ακόμη μία και “διέλυσε” εκτός έδρας τη Ζαγκίρις Κάουνας με 97-77 για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. . Αυτή ήταν η τρίτη της νίκη στη διοργάνωση, ενώ η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσους υπέστη την πρώτη της ήττα ύστερα από δύο νίκες.

Η Μπασκόνια ήταν εξαιρετική στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 12-4. Η Ζαλγκίρις Κάουνας ξύπνησε και μείωσε στους 3 (9-12), αλλά και πάλι οι Βάσκοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ (11-20). Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν “μαγικοί” στην επίθεση. Η ομάδα του Μαρτίνεθ σημείωσε 33 πόντους και πήρε “αέρα” 22 πόντων (32-54).

Η κυριαρχία των Βάσκων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Η λήξη της τρίτης περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με 13 πόντους (57-70). H Ζαλγκίρις Κάουνας προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά και να επιστρέψει στο ματς. Η Μπασκόνια, όμως, κράτησε σταθερά το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 97-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-54, 57-70, 77-97

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 4, Μποστ, Πάνγκος, Τουπάν 6, Γιανκούνας 10, Σατζούς, Μιλάκνις 10 (2), Μίτσιτς 12, Ουάιτ 9 (1), Καβαλιάουσκας 4, Βαλίνσκας 7 (1), Ουλανόβας 5 (1)

Μπασκόνια (Μαρτίνεθ): Τίμα 8 (2), Φόιγκτμαν 15 (1), Μαλμάνις 3 (1), Ουέρτας 2, Μπουμπουά 19 (6), Τζάνινγκ 11 (2), Γκρέιντζερ 14 (4), Πουαριέ 4, Σενγκέλια 19 (1), Μακρέι 2

Έφτασαν τους 1000 πόντους Μίσιτς και Λάρκιν (vid)

Σημαντικό κατόρθωμα για τους Βασίλιε Μίσιτς και Σέιν Λάρκιν στην αναμέτρηση της Εφές κόντρ…