Κεντρική Β' Εθνική Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του Νοτίου ομίλου

Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του Νοτίου ομίλου

Ακάθεκτος συνεχίζει ο Ιωνικός Νικαίας στον όμιλο του Νότου της Β΄Εθνικής. Οι πρωτοπόροι του ομίλου νίκησαν εύκολα εκτός έδρας και το Κορωπί με 100-80 και πανηγύρισαν ακόμη μία νίκη και παραμένουν μόνοι πρώτοι και αήττητοι.

Μεγάλο διπλό πήρε ο Πανερυθραϊκός στην έδρα του Ηρακλείου, καθώς κατάφερε να κερδίσει με 78-77 και να φύγει με τη νίκη από την Κρήτη. Ήρωας για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Τάσος Αντωνίου, ο οποίος σε νεκρό χρόνο ευστόχησε και χάρισε τη νίκη στην ομάδα. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα της Νέας Ερυθραίας. Αντίθετα, την τέταρτη της σερί ήττα υπέστη η Δάφνη Δαφνίου, η οποία ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Τρίτωνα με 78-65

Επιστροφή στις νίκες για την ΕΦΑΟΖ. Η ομάδα του Ζωγράφου επικράτησε εντός έδρας του Ιπποκράτη Κω με 68-63, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής του ομίλου του Νότου της Β’ Εθνικής. Σ’ ακόμα ένα παιχνίδι μακριά από την Κω, οι νησιώτες δεν κατάφεραν να δείξουν καλό πρόσωπο, με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στη μάχη για τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Με νίκες συνέχισαν στο πρωτάθλημα το Παγκράτι, που κέρδισε τον Πρωτέα Βούλα με 69-52, ο ΚΑΟΚ που είναι η ευχάριστη έκπληξη επικράτησε δύσκολα του Πανελευσινιακού με 68-66 και ο Μανδραϊκός που νίκησε εντός έδρας την Κηφισιά με 87-73.

Τα αποτελέσματα:

  • ΕΦΑΟΖ – Ιπποκράτης Κω 68-63
  • Κορωπί – Ιωνικός 80-100
  • Τρίτωνας – Δάφνη Δαφνίου 78-65
  • Ηράκλειο – Πανερυθραϊκός 77-78
  • Παγκράτι – Πρωτέας Βούλας 69-52
  • ΚΑΟΚ – Πανελευσινιακός 68-66
  • Μανδραϊκός – Κηφισιά 87-73
  • Διαγόρας Δρυοπιδέων – Ίκαρος Ν. Σμύρνης 74-64

ΕΦΑΟΖ – Ιπποκράτης Κω 68-63
Δεκάλεπτα: 14-15,12-20,26-15,16-13
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαφλωράτος, Εμμανουηλίδης 7(1), Γκαβασιάδης 7, Κόψιας, Γρατσιάτος 11(3), Αλεξανδρόπουλος 2, Σαμοθράκης 9, Σαρλής 4, Στάθης2, Τσιτσιγιάννης 7, Υφαντής 11(3), Παπαρέγκας 7(1).
Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 13, Τρύπας 4, Ονάσογλου 12(2), Σκούφης 9(1), Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 8(2), Λεκάκης 8, Χαρίσης 5, Τσακαλέρης 4.

Κορωπί – Ιωνικός Νίκαιας 80-100
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-29, 46-59, 66-79, 80-100
ΚΟΡΩΠΙ (Ρουμελιώτης): Δενδρινός 6 (2) Παπαθεοδώρου, Γκοντόπουλος 19 (4), Σερέτης 4 , Αγόρης 5(1), Σιμιτζής 5, Σπανός 11 , Τσάτας , Μαλτέσιος 23 (1), Δαρμής , Γκίνης , Πετς 4.
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θοδ.3(1) , Κουντουράς 6 (2) , Καράμπουλας 18, Βουγιούκας 3, Πετροδημόπουλος 12 , Παλαιοχωρίτης, Βασιλόπουλος 24 (6τρ. 12ασ.), Κανονίδης 18 (1) , Χατζηκυριάκος, Κοντραφούρης, Κατούφας 13 (1), Παπαδόπουλος 3 (1).

Ηράκλειο – Πανερυθραϊκός 77-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 38-33. 62-55, 77-78
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Λάκκας 8 (2), Γουμενάκης, Σταμπουλής 17 (1), Μποχωρίδης 13 (2), Καλυβιανάκης, Πετράκης 1, Λιανός 9 (1), Πρωτογεράκης, Καλατζής, Χάλαρης 18, Παπαδάκης 11 (1),Μαραγκουδάκης.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος 5, Στεργίου, Καλλιανώτης 14 (4), Δερμιτζάκης 5 (1), Σκάνδαλος 9 (1), Τσακίρης 9 (2), Γιαουρτόγλου 17 (3), Καλούδας, Λέπουρης, Αντωνίου 12 (4), Μακρόπουλος 7, Σταθόπουλος.

ΚΑΟΚ – Πανελευσινιακός 68-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 36-29, 53-47, 68-66
KAOK (Νικητόπουλος-Διαμαντίδης): Πρατής 3 (1), Κωνσταντίνου 13 (3), Σακελλαράκης 2, Μακρής 4, Κεφαλάς 18 (4), Καρούζος 8, Αντωνόπουλος 6 (2), Σκόρδας 5, Γιανναλέτσος 5, Κατσαμάκης 6 (2)
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τσαουσίδης): Νικολακόπουλος 17 (2), Κελαϊδής, Χόρτσας, Ηλιάδης 8, Ρόκας, Ζούμπος 2, Στέφος 25 (1), Δούκας 4, Ματζιώρης 10 (2).

Τρίτων – Δάφνη Δαφνίου 78-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 41-37, 62-57, 78-65
ΤΡΙΤΩΝ(Μιχελάκος): Ευστρατίου, Κούτουλας 7 (1), Φράγκος, Καλαντζής 15 (3), Ντιμπ 6, Θυμνιός 11, Καραδολάμης 16 (3), Γκαβανόπουλος 4 (1), Κουκουνιάς 4, Τασόπουλος 15, Ασπρόπουλος
ΔΑΦΝΗ Δ. (Ρήγγας): Γεωργούτσος 14, Κουφόπουλος, Χρυσός 6, Σοφρωνάς 4, Γκίνης 6 (1), Μιχόπουλος 6 (1), Γκιουζέλης 5, Τσιάκος 8, Καπώνης 5, Τσελεμπής 6, Κοροβέσης.

Παγκράτι – Πρωτέας Βούλας 69-52
Δεκάλεπτα : 16-18, 27-34, 50-41,69-52
Παγκράτι (Χούμπαυλης): Κούτρας, Καυκής 5 (1), Γιαννίκος 6 (1), Γεωργοπαπαδάκος 20 (1), Λυτόπουλος 5 (1), Μήτσιαλος 8 (1), Τζατζάς , Χριστόπουλος 9 (1), Γερονίκος , Ξιούρας 9 (1), Μπένος 7, Φάσουρας.
Πρωτέας Βούλας (Ποδαράς): Μπάλας 6 (2), Αγγελόπουλος 7, Ματαλιωτάκης 4, Παπάδης, Ματσάγγος 2, Αθηνιώτης 7 (1), Αυγενικός 2, Τοπάλης 9, Βαρδαβάς 8, Γάργαλης 3, Μόρφης 2, Καματερός 2.

Διαγόρας Δρυοπιδέων – Ίκαρος Νέας Σμύρνης 74-64
Δεκάλεπτα: 15-17, 36-37, 55-43, 74-64
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης): Κουκάς 10 (2), Καραλής 10 (2), Κωνσταντώνης, Πέττας 15, Μαυροειδάκος 1, Καρασταμάτης 3 (1), Παπαδολιάς 6, Λυκογιάννης10, Κατιάκος 19.
Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Παπαδατος): Μελισσουργος 4, Βελιζιώτης 8, Γραμματικός 7, Σπυρόπουλος 2, Βούζας 10 (2), Λάβαρης 5 (1), Δορκοφίκης 12, Ζούκας 16 (2).

Μανδραϊκός – ΑΝΕ Κηφισιάς 87-73
Δεκάλεπτα: 24-12, 41-30, 65-54, 87-73
Μανδραϊκός (Μπεκές): Τζιβελέκας 10, Κούσουλας 2, Παπανικολάου, Καραμπάτσος 2, Γκαϊτάσοφ 6 (1), Παπαπέτρου, Ντότσι, Μουστόπουλος 18 Γεωργοπαπαδάκος 12 (2), Βαφιάς 11 (3), Ψυλέας 26 (1).
ΑΕΝΚ (Λιογας, Λαδικος): Καμαριανός 6, Μοσχοβίτης 17 (2), Κεφαλάς 16, Μαρίνος 4, Μανούσος 3, Ντουζίδης 4 (1), Χαϊκάλης 2, Χατζηνικόλας 6 (1), Ψαρόπουλος 16 (2), Πρέκας 5.

Βαθμολόγία:

1. Ιωνικός 7-0 14*
2. Τρίτων 6-2 14
3. Ηράκλειο 5-3 13
4. ΚΑΟΚορίνθου 5-3 13
5. Ιπποκράτης 4-4 12
6. Παγκράτι 4-4 12
7. ΕΦΑΟΖ 4-4 12
8. Διαγόρας Δρ. 4-4 12
9. Πρωτέας Β. 3-5 11
10. Πανερυθραϊκός 4-3 11*
11. Δάφνη Δ. 4-3 11 *
12. Μανδραϊκός  4-3  11*
13. ΑΕΝΚ 3-5 11
14. Κορωπί 2-6 10
15. Πανελευσινιακός 2-6  10
16. Ικαρος Ν. Σμ. 1-7 9

*Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

Η επόμενη αγωνιστική (9η, 3/12):

  • Ιπποκράτης Κω-Μανδραϊκός
  • ΑΕΝΚ-Ηράκλειο
  • Πανερυθραϊκός-Παγκράτι
  • Πρωτέας Βούλας-ΚΑΟΚ
  • Πανελευσινιακός-Τρίτων
  • Ίκαρος Νέας Σμύρνης-ΕΦΑΟΖ
  • Ιωνικός Νικαίας-Διαγόρας Δρυοπιδέων
  • Δάφνη Δαφνίου-Κορωπί
Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Γιάννης Αρμάος
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Οι διαιτητές της Β’ Εθνικής

Η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης με ανακοίνωσή της δημοσίευσε τους διαιτητές της 7ης …