Κεντρική Basket League Αγώνες Ολυμπιακός – Ρέθυμνο 90-72

Ολυμπιακός – Ρέθυμνο 90-72

olympiakos rethymno roberts

Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, καθώς ύστερα από την ήττα από τον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα κέρδισε εντός έδρας το Ρέθυμνο με 90-72 για την πέμπτη αγωνιστική της Basket League. Η κρητική ομάδα έβαλε δύσκολα στους “ερυθρόλευκους”, αλλά τελικά με ένα καλό πεντάλεπτο στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Πειραιά “καθάρισε” το ματς. Το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού έκανε ο Ουίλτζερ.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ξεκίνησε “ζεστός” την αναμέτρηση και σημείωσε γρήγορα γρήγορα τέσσερις πόντους (4-0). Το Ρέθυμνο αντέδρασε και με πέντε σερί πόντους πέρασε μπροστά για πρώτη φορά (4-5). Οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (21-19).

Οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν στροφές στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και κατάφεραν με σουτ του Χόλις Τόμπσον να προηγηθούν με 8 πόντους (30-22). Η κρητική ομάδα, όμως, δεν παράτησε το παιχνίδι και με σερί 7-0 πλησίασε στον 1 πόντο (30-29). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Γιαννόπουλου (35-36).

Η ομάδα του Πειραιά ισοφάρισε με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ (39-39) και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ματς να είναι στα ίσια. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ξεφύγουν με τίποτα στο σκορ, με τους κρητικούς να τους έχουν βάλει δύσκολα (51-51). Οι “ερυθρόλευκοι” στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κατάφερε να προηγηθεί με 4 πόντου (69-65).

Ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο μπήκε για να “καθαρίσει” το παιχνίδι. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπόρεσε με συνεχόμενους πόντους να αποσπαστεί στο σκορ, καθώς προηγήθηκε με 13 (78-65). Οι “ερυθρόλευκοι” κράτησαν μέχρι και το τέλος τα ηνία του σκορ και πήραν τη νίκη (90-72).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-39, 69-65, 90-72

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 12 (1), Πρίντεζης 6 (2), Παπανικολάου 7, Ρόμπερτς 18 (3), ΜακΛιν 7, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 7 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 16 (3), Ουίλτζερ

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 12 (1), Κόττας 1, Μούντι 5 (1), Ρόμπερτσον 14 (2), Άρμστεντ 13 (3), Γκούντουιν 11 (2), Μέντλοκ 4 (1), Χριστοδούλου 7, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 7 (1)

BCL: Στα πρότυπα του ΝΒΑ το Final Four (vid)

Το Final Four του BCL θα γίνει σε γυάλινο δάπεδο. Το ΝΒΑ θέλησε να μιμηθεί η FIBA και φέρν…