Κεντρική Basket League Αγώνες Κόροιβος – Λαύριο 67-91

Κόροιβος – Λαύριο 67-91

lavrio 1

Την τρίτη σερί νίκη του στη Basket League πανηγύρισε το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, μετά το Ρέθυμνο και τον Κολοσσό, επικράτησε άνετα και του Κοροίβου με  στην Αμαλιάδα, για την 6η αγωνιστική της Basket League. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν σε ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικό ποδόσφαιρο, κάνοντας φύλλο και φτερό την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μέιερ με 20 πόντους, ενώ ο ασύλληπτος Μουρ πρόσθεσε ακόμα μία πληθωρική εμφάνιση (14π., 7ριμπ., 6ασ. 5κλ.) στο ενεργητικό του, κάνοντας απλά τα πάντα στο παρκέ. Ο Νίξον πρόσθεσε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Ντεκόζι με 21 πόντους.

Το πρώτο μισό της πρώτης περιόδου βρήκε τον Κόροιβο μπροστά στο σκορ με 11-8, με το Λαύριο να πατάει τέρμα το γκάζι στη συνέχεια και με σερί 10-0 να ξεφεύγει με 11-18, βομβαρδίζοντας με τρίποντα τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (13-23).

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέχισε να “εκτελεί’ τον Κόροιβο πίσω από τη γραμμή των 6,75, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 14 πόντους (23-37), με τον Κόροιβο να καταφέρνει να επιστρέψει στο παιχνίδι πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μειώνοντας σε 39-44.

Η τρίτη περίοδος άνηκε αποκλειστικά στο Λαύριο, το οποίο έκανε πάρτι στο κλειστό της Αμαλιάδας. Οι φιλοξενούμενοι, όντας εντυπωσιακοί σε άμυνα κι επίθεση, έκαναν επιμέρους σκορ 24-8 στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 21 πόντους (47-68) στο 30′, “καθαρίζοντας” από νωρίς την υπόθεση νίκη. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Λαύριο να φτάνει άνετα στο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 39-44, 47-68, 67-91
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 14 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πόσλι 4 (1), Σαχπατζίδης 6, Ράουνρτι, Ντεκόζι 21 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης 8 (1), Σκουλίδας 4, Σπυριδωνίδης 2, Μπεκρής, Χάινς 4, Ντίκερσον 4.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης 1, Μέγιερ 20 (5/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκρέι 14 (4/5 τρίποντα), Γουίγκινς 10 (1), Τζόνσον 10, Λεγκίκας 3 (1), Κουζέλογλου 5 (1), Νίξον 12 (3), Γιαννακόπουλος, Μουρ 14 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα).

Ολυμπιακός: Ζντο… παρουσία του αρχηγού (vid)

Ο Ολυμπιακός μετά το ματς με την Μπαρτσελόνα έκανε βιντεοκλήση με τον Παπανικολάου. Ο Ολυμ…