Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Ισραήλ 82-61

Ελλάδα – Ισραήλ 82-61

antetokounmpo

Η Ελλάδα δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και επικράτησε με 82-61 απέναντι στο Ισραήλ και έτσι έφτασε τις 2 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, για τα προκριματικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου. Οι προσθήκες των Καλάθη και Αντετοκούνμπο ανέβασαν επίπεδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και μας οδήγησαν σε ένα εύκολο ροζ φύλλο αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν δύο λάθη και προηγήθηκαν με 4-0, όμως οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου με σερί 8-0 βρέθηκαν μπροστά με 8-4, χάρη σε καλάθι του Μαργαρίτη, στο 5′. Ο Μπλατ με συνεχόμενους πόντους έφερε εκ νέου τους Ισραηλινούς στο προβάδισμα με 14-10, ενώ ο Τιμόρ σκόραρε για το 18-12, στο 9′. Στην τελευταία ελληνική επίθεση ο Σάκοτα με τρίποντο μείωσε σε 18-15, για το πρώτο δεκάλεπτο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με καλάθι του Λαρεντζάκη προηγήθηκε για το 20-18, όμως οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο έτρεξαν σερί 7-2 και έφτασαν στο 25-22, με το τρίποντο του Μπλατ. Ο Γιάννης Αθηναίου ανέλαβε δράση και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 28-25 και ο Καλάθης με λέι απ πραγματοποίησε το 30-25, στο 16′.  Η Ελλάδα έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό και με καλάθια των Αντετοκούνμπο και Καλάθη έφτασε την υπέρ της διαφορά στους 7 πόντους (37-30), ενώ ο Ζάλμανσον μείωσε σε 37-32, για το πρώτο ημίχρονο.

Οι Έλληνες παίκτες ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος με αρκετή όρεξη και με 6 γρήγορους πόντους του Βασιλόπουλου και τρίποντο του Γιαννόπουλου έφτασαν να προηγούνται με 12 πόντους (46-34), στο 22′. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κλείσουν την “ψαλίδα” και με καλάθια των Ντόσον και Χάουελ μείωσαν σε 48-41, όμως ο Γιαννόπουλος πέτυχε 5 πόντους και επανέφερε την Εθνική μας στο προβάδισμα 11 πόντων (53-42), στο 27′. Το πρώτο καλάθι του Αντετοκούνμπο εντός πεδιάς και οι βολές του Μαργαρίτη διατήρησαν την υπέρ μας διαφορά και έκαναν το 59-46, ενώ ο Μέκελ ευστόχησε σε μία βολή και διαμόρφωσε το 59-47.

O Αντετοκούνμπο μπήκε με τρομερή διάθεση στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και με δύο καρφώματα έδωσε ενέργεια στην Εθνική, ενώ έκανε και το 66-51, ενώ ο Μαργαρίτης πρόσθεσε ακόμη δύο πόντους για το 68-51. Οι διεθνείς μας δεν αντιμετώπιζαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν μέχρι το αντίπαλο καλάθι και ο Θανάσης προσέφερε μία ακόμη όμορφη προσπάθεια για το 72-53, ενώ ο Τιμόρ με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 72-58, στο 25′. Ο Σάκοτα με 5 πόντους έδωσε το μεγαλύτερο ελληνικό προβάδισμα, +21 (79-58), με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει. Ο φόργουορντ της ΑΕΚ σκόραρε και στην τελευταία επίθεση, με τρίποντο και διαμόρφωσε το τελικό 82-61, για την ελληνική ομάδα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γιαννόπουλος και Καλάθης με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Αντετοκούνμπο που πρόσθεσε άλλους 9 πόντους. Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Χάουελ και Μπλατ με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 37-32, 59-47, 82-61.
ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 4 (2/7 σουτ), Αθηναίου 6 (2), Καλάθης 11 (8 ασίστ), Μαργαρίτης 8, Βουγιούκας 2, Σάκοτα 11 (3), Βασιλόπουλος 8, Μαυροειδής 10 (6 ριμπάουντ), Γκίκας (0/5 σουτ), Γιαννόπουλος 13, Σαλούστρος, Αντετοκούνμπο 9.

ΙΣΡΑΗΛ (Κάτας): Χάουελ 13 (6/14 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Σούζμαν 2, Μπλατ 10 (2), Μέκελ 3 (0/6 σουτ, 3/4 βολές), Ντόσον 5 (2/7 σουτ), Τιμόρ 10 (2), Μπεν Χιμόλ 4 (6 λάθη), Μένκο 2, Μπλέιζερ, Κοέν 10 (6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ζάλμανσον 2, Αλτίτ.