Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 105-75

Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 105-75

baskonia real

H εξωγήινη Μπασκόνια πραγματοποίησε την τέλεια εμφάνιση απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης και εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία των Μαδριλένων και τους διέλυσαν με 105-75, για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 8-5, όμως σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 19-0 και βρέθηκαν να προηγούνται με 27-5, με το καλάθι του Χουέρτας. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σαστισμένοι και η αμυντική τους λειτουργία ήταν κάκιστη, έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 36-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Μπασκόνια είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έκαναν συντήρηση της διαφοράς που είχαν αποκτήσει από το τρομερό σερί τους. Το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε στο +20 (64-44) και τους έδωσε μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά, οι παίκτες του Λάσο λειτουργούσαν τραγικά και στις δύο πλευρές του παρκέ, οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν κάθε ευκαιρία που τους δόθηκε και έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 105-75.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπομπουά και Χουέρτας με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την κάκιστη Ρεάλ διασώθηκαν οι Ντόνσιτς και Ταβάρες με 18 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 36-17, 64-44, 83-59, 105-75.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 3 (1), Τίμα 10 (2), Βόιτμαν 2, Μαλμάνις 8, Χουέρτας 13 (1), Μπουμπουά 15 (3), Τσάνινγκ 11 (2), Ντιοπ 8, Γκρέιντζερ 12 (2), Πουαριέ 8, Σενγκέλια 7, ΜακΡέι 8 (1).
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 3, Ραντλ 2, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 9 (3), Ντόντσιτς 18 (2), Ματσιούλις 4, Ρέγιες 3, Καμπάτσο 3 (1), Κάρολ 7 (1), Ταβάρες 10, Τόμκινς 6, Τέιλορ 6 (1).