Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάμπεργκ – Φενέρμπαχτσε 57-80

Μπάμπεργκ – Φενέρμπαχτσε 57-80

kostas sloukas fenerbahce bamberg

Τη δεύτερη της συνεχόμενη νίκη και τέταρτη συνολικά στην Ευρωλίγκα πήρε η Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Μπάμπεργκ με 80-57. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε από την πρώτη περίοδο τα ηνία του σκορ και τα κράτησε εύκολα μέχρι και το τέλος.

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά ήταν κοντά στο σκορ, με την τουρκική ομάδα να έχει ένα προβάδισμα τριών πόντων (7-10). H Φενέρμπαχτσε με επί μέρους 10-5 κατάφερε να προηγηθεί με 8 πόντους (12-20). Η Μπάμπεργκ κατάφερε πριν το τέλος της πρώτης περιόδου να μειώσει στους 5 (16-21).

H ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Ουαναμέικερ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (23-34). Οι Τουρκοί δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα και κράτησαν αυτήν διψήφια διαφορά μέχρι και το τέλος τους ημιχρόνου (33-43).

Η Μπάμπεργκ προσπάθησε να μειώσει στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη διαφορά στους 8 (46-54). H Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο και “καθάρισε” νωρίς την υπόθεση νίκης. Η τουρκική ομάδα τελικώς κατάφερε να νικήσει με 80-57.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 33-43, 46-54, 57-80

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Χίκμαν 5, Ράιτ 9 (8 ριμπάουντ), Ζήσης 2, Νίκολιτς 3, Στάιγκερ 3, Μίτροβιτς 6, Λο 10, Ρούμπιτ 12, Ραντόσεβιτς 2, Τέιλορ 5.
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 5, Μέλι 6, Μαχμούτογλου, Ουοναμέικερ 13, Σλούκας 11 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Νάναλι 11, Γκούντουριτς 5, Βέσελι 15, Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 12.

Σλούκας: «Παίξαμε έξυπνα, δεν ήταν αδιάφορο παιχνίδι»

Στη σημασία της αναμέτρησης στάθηκε ο Κώστας Σλούκας. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έδωσ…