Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάμπεργκ – Μπαρτσελόνα 84-81

Μπάμπεργκ – Μπαρτσελόνα 84-81

baberg barcelona

Η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα για 33′, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν, η Μπάμπεργκ έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 84-81, για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο μέρος και έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ, με τους αντιπάλους τους να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν. Έτσι το πρώτο μέρος έκλεισε με το σκορ στο 49-37, υπέρ των Καταλανών που έδειχναν πως θα έχουν ένα εύκολο βράδυ. Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη, αφού στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στις δύο πλευρές του παρκέ, μάζεψαν τη διαφορά και κατάφεραν να μπουν ξανά στο παιχνίδι, με το 66-62 στο 30′.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η ροή άλλαξε τελείως και ενώ η Μπαρτσελόνα ήταν μπροστά μέχρι το 33′ με 71-68, όμως σε εκείνο το σημείο οι Γερμανοί πάτησαν το γκάζι και προσπέρασαν με 77-74, χάρη σε καλάθι του Ζήση. Οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και το σκορ έγινε 80-79, με τις βολές του Σάντερς στο 38′. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της Μπάμπεργκ ήταν πιο ψύχραιμοι και με μπροστάρη τον Ζήση έφτασαν στη νίκη με 84-81.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ράιτ και Χίκμαν με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Σάντερς και Μόερμαν με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 12-38, 37-49, 62-66, 84-81.
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκέρι): Χίκμαν 14 (2/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Ράιτ 16 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ζήσης 9, Νίκολιτς 5 (1), Στάιγκερ, Μίτροβιτς 8 (6 ριμπάουντ), Λο 7 (1), Ολίντε, Ρούμπιτ 10 (9 ριμπάουντ), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 2, Τέιλορ 13 (3).
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφέν 13 (6 ριμπάουντ), Ρίμπας 3 (1), Πρέσεϊ, Χάνγκα 14 (2), Ναβάρο, Ερτέλ 9 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάντερς 17 (6 ριμπάουντ), Κόπονεν, Κλαβέρ 3 (1), Τόμιτς 8, Μοερμάν 14 (4/5 τρίποντα).