Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Άρης – Ολυμπιακός 49-56

Άρης – Ολυμπιακός 49-56

imitelikos

“Διπλό” του Ολυμπιακού στο Παλέ και πρόκριση… Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν του Άρη με 49-56 (η ομάδα του Σφαιρόπουλου βρέθηκε να χάνει με 40-38 στην τελευταία περίοδο αλλά μετά πέτυχε πέντε σερί τρίποντα με αποτέλεσμα να γίνει το 44-53, με τον Στρέλκιενς να δίνει πολλές λύσεις) και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου. Εκεί ο Ολυμπιακός θα αντιμετώπισει την ΑΕΚ.

Ο Άρης προηγήθηκε με 4-0 και λίγο πριν το 4′ ο Ολυμπιακός πέτυχε το πρώτο του καλάθι (4-2). Ο Μιλουτίνοφ έκανε το 4-6, ο Μπένσον ισοφάρισε (6-6) ενώ Πρίντεζης διαμόρφωσε το 6-10. Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν ένα +6 (6-12), ο Βασιλόπουλος “έγραψε” το 8-12 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε σκορ 8-14 (αρκετά άστοχες και… νευρικές οι δύο ομάδες).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά (8-16), στο 10-16 υπήρχαν έντονες αποδοκιμασίες για φάουλ που χρεώθηκε ο Βασιλόπουλος (10-18) και ο Αθηναίου μείωσε σε 13-18. Το 15-18 έγινε από τον Βον με αποτέλεσμα σε εκείνο το σημείο ο Σφαιρόπουλος να πάρει τάιμ άουτ. Ο Παπαπέτρου σκόραρε για το 17-22, ο Αθηναίου έκανε το 18-22 (τρία φάουλ ο Πρίντεζης) και ο Μιλουτίνοφ το 18-23 (διαμαρτυρίες από Γιαννάκη για το φάουλ του Μπένσον) ενώ στο 18′ ο Ολυμπιακός ήταν στο +6 (19-25). Ο Μπελ ήταν ο υπεύθυνος για το 22-25 και το ημίχρονο έληξε 22-28.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες δεν είχαν σκοράρει, ο Μιλουτίνοφ πέτυχε το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου (22-30) ενώ στην συνέχεια ο Γιαννάκης κάλεσε τάιμ άουτ κακώς έβλεπε την ομάδα του να μένει άποντη ως το 25′. Ο Άρης μείωσε σε 26-31, ο Τόμπσον “απάντησε” με τρίποντο (26-34) και ο Αθηναίου διαμόρφωσε το 29-36 (πρώτο τρίποντο των γηπεδούχων). Οι “κίτρινοι” βρέθηκαν στο -5 (32-37) και αυτό ήταν το σκορ στο 30′.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Τσαιρέλης χρεώθηκε με το τέταρτο φάουλ του, ο Άρης μείωσε σε 35-37 (τρίποντο ο Βον) και ο “Τσάι” ισοφάρισε (37-37). Ο Μιλουτίνοφ κέρδισε φάουλ (αποβλήθηκε ο Τσαιρέλης με πέντε φάουλ), έκανε το 37-38 ενώ ο Μπένσον έδωσε το προβάδισμα στους “κίτρινους” (40-38).

Στο 34′ ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (42-44), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (44-44) και ο Ρόμπερτς διαμόρφωσε το 44-47 (το σύνολο του Σφαιρόπουλου είχε τρία σερί τρίποντα μετά το 40-38). Πάλι με τρίποντο σκόραραν οι “ερυθρόλευκοι” (44-50), με τον Στρέλκιενς (11 πόντους) να δίνει πολλές βοήθειες  ενώ ο Μάντζαρης πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο για τους φιλοξενούμενους (44-53).  Ο Μπελ “ξεκόλλησε” το σύνολο του Γιαννάκη (47-53), ο Βον αστόχησε για τρεις στην συνέχεια (λίγο μετά το 38′) και ο Άρης δεν μπόρεσε να “αντιδράσει” (μείωσε σε 49-54 στα 21” πριν την λήξη του ματς) με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κερδίσει με 49-56.

Δεκάλεπτα: 8-14, 22-28, 32-37, 49-56

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης, Τσαιρέλης 3, Αθηναίου 6 (1), Γουίβερ 4, Μπένσον 9, Βον 15 (2), Μούρτος, Βασιλόπουλος 4, Πέτγουει 2, Μπελ 6 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 11, Παπανικολάου 1, Ρόμπερτς 6 (1), Τόμπσον 7, Πρίντεζης 3, ΜακΛίν 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 4 (1), Μάντζαρης 5 (1), Στρέλνιεκς 11 (3)

Περισσότερα από Νίκος Δραγόλιας
Περισσότερα σε Κύπελλο

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …