Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑ Α' ΕΣΚΑ Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής!

Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής!

“Βόμβα” στα Ιλίσια! Η Αχαρνής υποχρεώσε τον Ηλυσιακό στην πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν της ομάδας του Αντώνη Φώτση με 86-84 και τη “γκρέμισαν” από την κορυφή.

Eκεί βρίσκεται πλέον μόνο του το Αιγάλεω, το οποίο έκανε επίδειξη δύναμης και στα Πατήσια, διαλύοντας τον Σπόρτιγκ με 79-56. To “Σίτι” είναι πλέον η μοναδική αήττητη ομάδα της Α’ ΕΣΚΑ.

Μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 4ης θέσης ήταν η Πεύκη που επικράτησε με 68-65 απέναντι στην Ηλιούπολη και ταυτόχρονα προσπέρασε και στην βαθμολογία τους ηττημένους. Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό και οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, όμως τελικά οι γηπεδούχοι με πολύ καλή άμυνα πήραν τη πολύτιμη νίκη.

Την πολύ καλή του πορεία συνεχίζει ο Ιωνικός ΝΦ που πήρε την πολύ εύκολη νίκη με 90-61 κόντρα στον Προμηθέα και συνεχίζει να φιγουράρει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.  Ακόμη ο ΑΟΚ Χαλάνδρι πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Ποσειδών ΝΨ με 79-75, ενώ στο ντέρμπι των ουραγών το Κουκάκι έφυγε με το “διπλό” από την έδρα του ΟΦΗ με 69-68 και πήρε πολύ μεγάλη ανάσα. Ο Αργοναύτης Ραφήνας αντιμετώπισε τον ουραγό Τυφώνα και δεν ήταν τα πράγματα τόσο εύκολα, όμως τελικά πήρε τη νίκη με 59-48.

Τα αποτελέσματα:

OΦΗΗ – Κουκάκι 68-69
Πεύκη – Ηλιούπολη 68-65
ΑΟΚ Χαλάνδρι – Ποσειδών ΝΨ 79-75
Ιωνικός ΝΦ – Προμηθέας Χ. 90-61
Ηλυσιακός – Αχαρνής 84-86
Αργοναύτης Ραφ. – Τυφών 59-48
Σπόρτιγκ – Αιγάλεω 56-79

Τα φύλλα αγώνα:

ΟΦΗΗ 68
Κουκάκι 69
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Ουσταμπασίδης, Ναστούλης
Δεκάλεπτα: 22-24, 42-41, 53-62, 68-69.
ΟΦΗ Ηρακλείου (Κοσμίδης, Δριμάλας): Στεφανής 18, Δρακόπουλος Ν., Ροΐδης 7, Τσίτος 3 (1), Σπηλιόπουλος 5, Παπαδόπουλος 4, Nιώτης, Νικολαΐδης 8 (1), Σαπρανίδης 9, Κουρής 2, Λοΐζος 5, Καλαποθαράκος 7.
ΚΟΥΚΑΚΙ (Κλάδης, Βεζιρτζόγλου): Κωστελέτος 8, Καμπέρης 2, Σιδερής Γ. 10 (3), Βλαδίτσης, Δολιανίτης 8 (2), Δελλής 14 (2), Κατεβάτης, Κοσμάς 2, Γιαννάκης 5 (1), Σιδερής Ν. 2, Μοσχονάς 16 (1), Θεοφανάκης 2.

Πεύκη 68
Ηλιούπολη 65
Διαιτητές: Τσώνος, Μηλαπίδης, Μελισσάρης
Δεκάλεπτα: 16-23, 34-35, 49-51, 68-65.
ΠΕΥΚΗ (Κοντομηνάς, Χάλαρης): Αθανασιάδης 4, Κυριαζόπουλος, Μαντζανάς, Χασάπης, Τασιόπουλος 18 (4), Σημαιόπουλος 7, Δρικόγιας 17 (4), Παγίδας 2, Σιδερής, Φιλιππόπουλος 11, Ανδρουλάκης 9 (1).
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Καρακώστας, Μαγουλάς): Σπανός 7 (1), Καραβαγγέλης, Βάβουλας, Κούκουρας 4, Τσιάκος 4, Κριεκούκης 9 (3), Καπερώνης 4 (1), Κανταράκιας 17 (1), Μαντάς 20, Ζαχαριάδης, Λαμπρόπουλος.

ΑΟΚ Χ. 79
Ποσειδών 75
Διαιτητές: Καλδίρης, Καλογριάς, Κούλης
Δεκάλεπτα: 18-17, 41-37, 60-55, 79-75.
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Στεφανάκης, Αναγνώστου): Ζένιου, Βαλληνδράς, Φρίμας, Κονδύλης, Μωραΐτης, Δημητριάδης, Μανωλάκος, Μορφονιός, Αμπελάς, Πουλής, Αυδής, Οικονομόπουλος.
ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Ζήβας): Βουλγαράκης, Δαμίγος, Τσέλιος, Μπαρμπαρής, Γεραμάνης, Χατζησταμάτης, Δελής, Πανταζής, Ζαρμακούπης, Τσιγκάκος, Κριτσωτάκης, Βοντετσιάνος.

Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 59
Τυφών Ηρακλείου 48
Διαιτητές: Ψαριανός, Αντωνιάδης, Χριστοδουλάκης
Δεκάλεπτα: 12-10, 22-15, 38-30, 59-48.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Γιαννακόπουλος, Πανταζής): Μπελεξής, Αρτουσένκο, Μητσάκης 4, Σβάρνας 8, Συγγούνας Ε. 11, Συγγούνας Δ., Ζερβός 10 (1), Τρικαλιώτης, Σιώμος 10, Γιωτάκης, Παπουτσής 11 (3), Γεμενής 5 (1).
ΤΥΦΩΝ (Ταμπάκης Φ.): Παπαποστόλου, Ταμπάκης Κ., Νιφόρας 14, Πετριανίδης 4, Παπαδημητρίου 2, Πρίφτης, Γόντικας 2, Δόξας 10 (1), Λαζαρίδης 8, Κατσαρός 3 (1), Καρακώστας 5.

Ιωνικός ΝΦ 90
Προμηθέας Χαλανδρίου 61
Διαιτητές: Καραβίτης, Καλογερόπουλος, Τούσης
Δεκάλεπτα 18-14, 38-21, 64-41, 90-61.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Χατζηπανηγύρης, Κόντος): Γραμματίκας 4, Αρχος 4, Φωτητζόγλου 2, Γρύλλης 5 (1), Κοντοζόπουλος, Τύρλας 9, Μουμπάρακ 11 (1), Καράμπελας 16 (5), Κουμουνδούρος 9 (1), Τσουβελεκάκης 5, Κούτρας 10, Χριστόδουλος 15.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Αναστασόπουλος): Μούργελας 2, Ασημακόπουλος 10 (1), Αποστόλου 11, Κορομηλιάς 4, Τριάντης, Λαμπρόπουλος, Κουνάβης 4, Στασινός 10, Καπογιαννάτος, Χιώτης, Ιμαριάγκμπε 5, Κοκορόγιαννης 15 (3).

Ηλυσιακός 84
Αχαρνής 86
Διαιτητές: Πόντας, Μπούκας, Τεφτίκης.
Δεκάλεπτα: 19-26, 40-53, 59-72, 84-86.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Θωμόπουλος, Τσικίνας): Χανιώτης, Kούργιας 9 (1), Φώτσης 20 (1), Βαρσάμος 6 (1), Μακρής, Πλακογιαννάκης 11 (1), Αντωνόπουλος 24 (7), Σουρβατζής, Τσιαμπάς 2, Τρίχας 10 (1), Τσούπρος 2, Φουστέρης.
ΑΧΑΡΝΗΣ (Τσαπάκης, Φραγκούλης): Ζέρβας 11, Γεωργακίου, Βεκρής, Κακουλίδης Π., Γραμμένος, Χριστοφάκης 10 (1), Ιγγλέζος 16 (2), Κακουλίδης Σ., Λίτσος 16, Ρεντίφης 11 (2), Στρατομήτρος 22 (2), Λουγιάκης.

Σπόρτιγκ 56
Αιγάλεω 79

Διαιτητές: Ζακεστίδης, Γρίβα, Μαρτινάκος
Δεκάλεπτα: 15-19, 27-40, 36-62, 56-79.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Αρβανίτης): Αρναουτάκης 4, Τζουμάκας, Γαλάνης, Μανωλίτσης 2, Καλογήρου, Μπουγιούρης 11 (1), Σερέπας, Τάσιος 3 (1), Μιλούσης, Καραμπάτος 5 (1), Αγγελής 13 (2), Βισνιέβσκι 18.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Λιόγας, Ιμπραημάκης): Κυριακόπουλος 3 (1), Μπάρδας 7, Tσαμπής 14 (1), Καράβολας 25 (4), Κούρτης 1, Κουκουράβας 5, Οικονόμου 5, Πλουτέτσκι 2, Ναυπλιώτης, Καλλινικίδης 13, Μούγιος 2, Ντόκος 2.

Η βαθμολογία (σε 7 αγώνες):
1. Αιγάλεω 14
2. Ηλυσιακός  13
3. Ιωνικός Ν.Φ. 13
4. Πεύκη 12
5. Ηλιούπολη 11
6. ΑΟΚ Χαλάνδρι 11
7. Σπόρτιγκ 10
8. Ποσειδώνας ΑΟΝΨ 10
9. Αργοναύτης Τριγλίας 10
10. Αχαρνής 10
11. Κουκάκι 9
12. Προμηθέας Χαλανδρίου 8
13. ΟΦΗ Ηρακλείου 8
14. Τυφώνας 8

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Σπύρος Τζάνης
Περισσότερα σε Α' ΕΣΚΑ

Δειτε επισης

Η φυλή των εθισμένων στην… επιτυχία

Ίσως να υπήρχαν ανάμεσά μας, αλλά δεν τους γνωρίζαμε, μέχρι να έρθουν τα Μέσα Κοινωνικής Δ…