Κεντρική Διεθνή Το πανόραμα του Champions League

Το πανόραμα του Champions League

Η τρίτη αγωνιστική του Basketball Champions League ολοκληρώθηκε, με την ΑΕΚ να γνωρίζει τη δεύτερη συνεχή ήττα της στο “Νίκος Γκάλης”, τούτη τη φορά από την Μπάνβιτ (70-74). Απεναντίας, οι Θεσσαλονικείς, ΠΑΟΚ κι Άρης, πέτυχαν εξαιρετικά σημαντικές νίκες ενόψει της συνέχειας στη διοργάνωση.

Βλέπετε, οι “ασπρόμαυροι”, όντες ιδιαίτερα αποτελεσματικοί στα ανασταλτικά καθήκοντά τους, πήραν το “διπλό” στη Σικελία, κόντρα στην Ορλαντίνα (58-63). Ο ΠΑΟΚ, έτσι, γεύτηκε για πρώτη φορά τη χαρά της νίκης κι ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον του στη διοργάνωση.

Ο Άρης, δε, εκμεταλλεύτηκε εκ νέου τη δυναμική της έδρας του κι επικράτησε 70-62 της Ναντέρ, πραγματοποιώντας το 2/2 στο “Nick Galis Hall”.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τρίτης “στροφής”, οι βαθμολογίες και το πρόγραμμα:

1ος όμιλος
Τα αποτελέσματα:
Μονακό – Ενισέι 89-73
Γιουβέντους – Χάποελ Χολόν 71-69
Όλντενμπουργκ – Καρσίγιακα 96-82
Μούρθια – Σάσαρι 78-83

Η βαθμολογία:
1. Μονακό 3-0
2. Όλντενμπουργκ 2-1
3. Μούρθια 2-1
4. Καρσίγιακα 2-1
5. Σάσαρι 1-2
6. Ενισέι 1-2
7. Γιουβέντους 1-2
8. Χάποελ Χολόν 0-3

Το πρόγραμμα της τέταρτης αγωνιστικής:
Ενισέι – Γιουβέντους (31/10, 18:30)
Καρσίγιακα – Χάποελ Χολόν (31/10, 20:30)
Σάσαρι – Μονακό (31/10, 20:30)
Όλντενμπουργκ – Μούρθια (01/11, 20:00)

2ος όμιλος
Τα αποτελέσματα:
Βέντσπιλς – Σαλόν 78-77
Λούντβιγκσμπουργκ – Νεπτούνας 95-83
Κάπο ντ’ Ορλάντο – ΠΑΟΚ 58-63
Γκαζιαντέπ – Τενερίφη 74-87

Η βαθμολογία:
1. Λούντβιγκσμπουργκ 2-1
2. Τενερίφη 2-1
3. Νεπτούνας 2-1
4. Βέντσπιλς 2-1
5. Γκαζιαντέπ 2-1
6. Σαλόν 1-2
7. ΠΑΟΚ 1-2
8. Κάπο ντ’ Ορλάντο 0-3

Το πρόγραμμα της τέταρτης αγωνιστικής:
Σαλόν – ΠΑΟΚ (31/10, 20:30)
Βέντσπιλς – Λούντβιγκσμπουργκ (01/11, 19:00)
Νεπτούνας – Γκαζιαντέπ (01/11, 19:00)
Τενερίφη – Κάπο ντ’ Ορλάντο (01/11, 19:30)

3ος όμιλος
Τα αποτελέσματα:
Ρόσα Ράντομ – Βενέτσια 71-81
ΑΕΚ – Μπάνβιτ 70-74
Ολίμπια Λιουμπλιάνα – Μπαϊρόιτ 77-90
Στρασμπούρ – Εστουδιάντες 77-74

Η βαθμολογία:
1. Μπαϊρόιτ 3-0
2. Εστουδιάντες 2-1
3. Στρασμπούρ 2-1
4. Βενέτσια 2-1
5. Μπάνβιτ 2-1
6. ΑΕΚ 1-2
7. Ολίμπια Λιουμπλιάνα 0-3
8. Ρόσα Ράντομ 0-3

Το πρόγραμμα της τέταρτης αγωνιστικής:
Εστουδιάντες – Ολίμπια Λιουμπλιάνα (31/10, 20:30)
Μπάνβιτ – Μπαϊρόιτ (01/11, 20:30)
ΑΕΚ – Ρόσα Ράντομ (01/11, 19:30)
Βενέτσια – Στρασμπούρ (01/11, 20:30)

4ος όμιλος
Τα αποτελέσματα:
Μπεσίκτας – Ζιέλονα Γκόρα 65-60
Βόννη – Νίμπουρκ 87-89 παρ. (77-77 κ.α.)
Άρης – Ναντέρ 70-62
Αβελίνο – Οστάνδη 66-57

Η βαθμολογία:
1. Μπεσίκτας 2-1
2. Νίμπουρκ 2-1
3. Ναντέρ 2-1
4. Αβελίνο 2-1
5. Άρης 2-1
6. Ζιέλονα Γκόρα 1-2
7. Οστάνδη 1-2
8. Βόννη 0-3

Το πρόγραμμα της τέταρτης αγωνιστικής:
Νίμπουρκ – Μπεσίκτας (31/10, 18:30)
Άρης – Βόννη (31/10, 19:30)
Ζιέλονα Γκόρα – Αβελίνο (31/10, 18:30)
Ναντέρ – Οστάνδη (01/11, 20:30)

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης
Περισσότερα σε Διεθνή

Δειτε επισης

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα του ΒCL

Δύο νίκες και μια ήττα ήταν ο απολογισμός των ελληνικών ομάδων στην πρώτη αγωνιστική των ο…