Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 89-74

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 89-74

pao paok 1

Μέχρι τις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (46-42) τα βρήκε… σκούρα ο Παναθηναϊκός, αλλά στην συνέχεια “πάτησε” γκάζι. Οι “πράσινοι” φόρτσαραν στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν εντός έδρας του ΠΑΟΚ με 89-74. Ετσι το σύνολο του Πασκουάλ έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα ενώ ο ΠΑΟΚ μετρά δύο ήττες σε ισάριθμα ματς.

O Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-2 και ο Κατσίβελης μείωσε σε 6-4. Ο τελευταίος στην συνέχεια χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (9-4), ο Λοτζέσκι διαμόρφωσε το 12-4 ενώ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -2 (12-10). Το 14-13 έγινε από τον Τζόουνς που “έγραψε” το 15-14 με μια εύστοχη βολή. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-19, με τους γηπεδούχους να έχουν πέντε ριμπάουντ και τον “Δικέφαλο” 13.

Στο 20-19 ο Παππάς χρεώθηκε με τεχνική ποινή, ο Ρίβερς ευστόχησε για τρεις (23-19) ενώ το 23-21 γράφτηκε από τον Κατσίβελη. Ο Κρουμπάλι ισοφάρισε (23-23) και στο 14′ ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά (23-24) με μια εύστοχη βολή του Τρις. Μετά το 25-26 ο Παναθηναϊκός φόρτσαρε (31-26), ο Μαργαρίτης πέτυχε δίποντο (33-30) και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -1 (33-32). Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 5-0 (38-32) και στο ημίχρονο κέρδιζαν με 43-39 (πρόβλημα για το σύνολο του Πασκουάλ τα ριμπάουντ καθώς είχε “μαζέψει” 10 έναντι 26 του ΠΑΟΚ).

Ο Ντένμον ήταν ο υπεύθυνος για το 46-39 (τρίποντο) και ο Τρις για το 46-42. Στο 47-42 ο Μαργαρίτης πέρασε στον πάγκο καθώς χτύπησε ενώ και πάλι ο Ντένμον (11 πόντους) “χτύπησε” από τα 6.75 (50-42). Με πανέμορφο κάρφωμα (κέρδισε και φάουλ στην ίδια φάση) ο Βουγιούκας έδωσε αέρα 9 πόντων στον Παναθηναϊκό (53-44). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 14 πόντους (59-45 με τρίποντο του Λοτσέσκι), με τον ΠΑΟΚ να έχει φτάσει τα 16 λάθη. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (65-47) και η τρίτη περίοδος (σημαντική δουλειά από τον Βουγιούκα) ολοκληρώθηκε με σκορ 72-50.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -18 (77-59) και λίγο πριν το 35′ ο Ντίλαρντ έκανε το 79-62. Ουσιαστικά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα η συνέχεια του αγώνα, ο Τζόουνς ευστόχησε σε δίποντο (79-64) και ο Παππάς πέτυχε τρίποντο (81-64). Λίγο μετά το 37′ οι “πράσινοι” ήταν μπροστά με 83-72, ο Καλάθης διαμόρφωσε το 87-72 (εκτός ματς ο Ντίλαρντ ο οποίος είχε χτυπήσει στο πόδι) και οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 89-74.

Δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 72-50, 89-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Ντένμον 17 (5), Βουγιούκας 11, Λοτζέσκι 14 (3), Καλάθης 11, Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 5 (1), Παππάς 5, Γκιστ 5, Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ 2, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 6

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 22 (2), Κλάσεν 3, Μαργαρίτης 4, Κατσίβελης 15 (1), Τζόουνς 11 (2). Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 11, Καρράς, Τσόχας 1, Καραμανώλης, Τρις 7 (2)

Περισσότερα από Νίκος Δραγόλιας

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός. Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικό…